Tag: Koronavirusi

1 2 3 4 8 60 / 232 POSTS
15 vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, përmes n [...]
Drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, ka treguar kapacitetet e Kosovës për trajtimin e pacientëve me Cov [...]
Rreth 630 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet regjionale në vend, ku prej tyre 424 janë [...]
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka njoftuar se ka dalë pozitiv në testin për Covid-19. H [...]
10 vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit P [...]
16 persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë. Në raportin e djeshëm u shënuan 196 raste, ndërsa sot 212. 258 raste pozitive me COVI [...]
Edhe një mjek kosovar ka humbur betejën me koronavirusin Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta mjeku familjar, Kujtim Zarari. I ndjeri vdiq në mo [...]
Ka rezultuar pozitiv me Covid 19, deputeti i VV-së, Shpejtim Bulliqi. Lajmin e ka konfirmuar vetë Bulliqi përmes një shkrimi në Facebook Postimi i [...]
Qeveria britanike ka nënshkruar marrëveshje me kompanitë farmaceutike “GlaxoSmithKline” dhe “Sanofi Pasteur” për 60 milionë doza të një vaksine të mu [...]
Shtatë persona kanë vdekur dhe 239 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Numri total i të vdekurve ka arritur në [...]
Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovës janë konfirmuar edhe 276 raste të reja me koronavirus Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i IKSHPK-së, Naser R [...]
Në 24 orët e fundit kanë vdekur edhe tetë pacientë të prekur me COVID-19. Janë diagnostikuar me koronavirus 220 persona ndërsa janë shëruar 121 të tj [...]
Edhe një person nga Ferizaj ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me Covid-19 duke shënuar kështu viktimën e tretë që humbi jetën nga Covid-19 në K [...]
Varësisht se cilat kategori të pacientëve testohen, rezultatet e testeve serologjike për koronavirus mund të dallojnë. 12 deri në 13 për qind e të [...]
Në Klinikën Infektive nuk ka pasur shtypje të mjaftueshme në sistemin e oksigjenit. Ky është konstatimi i kompanisë “Ego Elsa” e cila ka kontratë me [...]
Bashkë me profesionistë të tjerë shëndetësorë, edhe infermierët po qëndrojnë në vijën e parë të frontit duke trajtuar të gjithë pacientët me COVID-19 [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se sot janë testuar 494 mostra të marra nga QKUK’ja, spitalet e tjera në vend dhe gjurmimi i rastev [...]
Brenda tri ditëve, koronavirusi ua ka marrë jetën tre mjekëve kosovarë. Dy prej tyre kanë vdekur mëngjesin e sotëm. Përveç COVID-19, ata kishin edhe [...]
Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar edhe 168 raste të reja me koronacirus. Kështu ka bërë me dije Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. [...]
Duke qenë se më shumë të rinj po infektohen me COVID-19, mjekët kanë vënë re simptoma të ngjashme, të cilat nuk janë fort të përhapura te njerëzit e [...]
Një vaksinë kundër koronavirusit, e cila është zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, duket se është e sigurt për përdorim dhe mund ta nxisë sistemi [...]
Koronavirusi deaktivizohet nga rrezet ultravjollcë sipas një studimi italian. Ky zbulimi mund të sjellë përfitime të mëdha për shkollat, për shëndeti [...]
Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Pulblik, Naser Ramadani ka njoftuar se sot janë testuar 485 mostra që janë marrë nga SHSKUK’ja dhe gjurmi [...]
Një postim me një terapi me medikamente për Covid e shpërndarë në rrjetet sociale po konsiderohet e rrezikshme për shëndetin e qytetarëve pasi përmba [...]
Ka ndërruar jetë infermierja e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Vushtrri, Emine Bejta. Lajmin e ka konfirmuar drejtori për shëndetësi në [...]
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se masat e ndërmarra nga institucionet shtetërore në menaxhimin e pandemisë Covid-19 kanë filluar të pro [...]
Në 24 orët e fundit kanë vdekur edhe 6 pacientë të tjerë që janë prekur me COVID-19. Të dhënat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë dh [...]
Gjykata Themelore në Mitrovicë, të enjten, e ka dënuar me 25 vite burgim të akuzuarin për vrasje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje, Halil Fjeza. Nd [...]
Shumë qytetarë, punëtorë e të papunë po presin t’i marrin paratë nga Pakoja Fiskale Emergjente që ua premtoi shteti. Para tri ditësh, në Kuvend u vot [...]
Një i infektuar me virusin COVID-19, ka dalë rrugëve të Prishtinës pasditen e së martës. I dyshuari është arrestuar nga policia. Sipas raportit të [...]
1 2 3 4 8 60 / 232 POSTS