Tag: Koronavirusi

1 2 3 4 30 / 120 POSTS
Maqedonia e Veriut ka regjistruar të premten katër të vdekur nga Covid-19. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, tre viktima janë nga Shk [...]
Nëntëmbëdhjetë pacientë janë shëruar të enjten nga COVID-19, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Kështu numri i të s [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 9 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i [...]
Autoritetet gjermane kanë parashikuar që të heqin kufizimet e udhëtimeve për turistët e 31 vendeve evropiane, duke nisur nga 15 qershori. Sipas ag [...]
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se nga dita e enjte do të shtohet liria e lëvizjes. Ai ka thënë [...]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndarë edhe 500 mijë dollarë të tjerë për Kosovën në betejën me koronavirusin. Ndihma e re vjen pas 1.1 milionë d [...]
Një lajm i mirë ka ardhur nga Korea e Jugut, ku ekspertët deklarojnë se COVID-19 nuk rikthehet më tek një njeri i cili i ka kaluar atë. Ky lajm sh [...]
Edhe pse kanë kaluar gati gjashtë muaj prejse është shfaqur dhe janë infektuar mbi katër milionë njerëz, ka shumë gjëra që bota nuk i di për koronavi [...]
Kërkesat për punë po ndryshojnë me shpejtësi. Në nivel global, sigurisht që do të ketë më pak kërkesë për stafin e turizmit, ndërsa kërkesa për fu [...]
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, vizitoi sot Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Para mediave bashkë me ministrin në detyrë Arben Vitia, [...]
Deborah Coughlin nuk kishte simptomat tipike të COVID-19, ajo nuk kollitej dhe nuk kishte vështirësi në frymëmarrje. Ditët e para, temperatura e saj [...]
Pas dy javë rënie të numrit të rasteve pozitive me koronavirus , mbrëmë në Kosovë u konfirmuan 14 raste të reja, ndërsa u shëruan vetëm dy të infektu [...]
Në raste të rënda të Covid-19, një lëshim masiv i proteinës endogjene HMGB1 në mushkëri mund të kontribuojë në inflamacionin pulmonar dhe dëmtimin e [...]
Mes 30 mijë viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në Itali ka plot histori të dhimbshme e prekëse sesi janë ndarë nga jeta qytetarët italianë. D [...]
Vetëm tetë pacientë me koronavirus aktualisht janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive në Prishtinë. Infektiologu Valbon Krasniqi ka thënë dje se K [...]
Vetëm një person ka rezultuar pozitiv me COVID-19, nga 229 mostra të testuara të enjten në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare të Institutit Kom [...]
Kryeministri në detyrë i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, është takuar sot me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Nocholas Abott, me të cilin kanë [...]
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, sot gjatë ditës, me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia dhe zv.ministrin në detyrë të Financave dhe [...]
Në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes në Klinikën Infektive ka vdekur një 63-vjeçare e infektuar me koronavirus Zëdhënësi i ministrisë së Sh [...]
Kosovarët kanë gjasa që pas disa muajve të shkojnë në pushime verore në bregdetin shqiptar. Por e gjitha kjo do të varet nga diciplina që qytetarët d [...]
Historia është shqetësuese, pasi shohim një formë të mutacionit të virusit që po shfaqet shumë shpejt, thonë autorët e studimit, raporton CNBC. Sh [...]
Koronavirus mund të përhapet “si zjarri i egër”, veçanërisht kur njerëzit qëndrojnë së bashku, tha Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar vetëm 1 rast i ri me koronavirus në vend. Numri i të [...]
Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, po paralajmëron se pas pandemisë do të bëjë disa ndryshime në kryeqytet. Ai po thotë se do të ketë n [...]
OBSH i nxit vendet të hetojnë rastet e mundshme të hershme të COVID-19 pas studimit të fundit francez. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë [...]
Teksa vende të tëra janë paralizuar nga karantina e jetët e miliarda njerëzve janë cenuar nga koronavirusi, shumë shpresa janë varur tek ajo që shihe [...]
Që nga konfirmimi i rasteve të para në Kosovë me koronavirus dhe ndërprerjes së shumë aktiviteteve, janë vërejtur edhe dëmet e para në ekonomi. Koron [...]
Me 22 të vdekur deri tash, Kosova është vendi i katërt në Evropë sa i përket raportit me të vdekur për 100 mijë banorë. Sipas të dhënave nga Unive [...]
Infektologu, Valbon Krasniqi, është shprehur tejet optimist se Kosova po e mposht koronavirusin. Me anë të një postimi në Facebook, Krasniqi ka thënë [...]
Ministria e Shëndetësisë në krye me Arben Vitinë ka paralajmëruar masa ligjore ndaj deputetes së AAK’së, Time Kadrijajt, e cila publikoi diagnozën dh [...]
1 2 3 4 30 / 120 POSTS