Tag: Koronavirusi

1 2 3 8 30 / 233 POSTS
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka marrë vendim për masat e reja anti-COVID. Sot është shënuar rekord i rasteve pozitive me koronavirus në [...]
Në Kosovë që nga data 13 mars kur në Kosovë janë paraqitur rastet e para pozitive me COVID-19, janë regjistruar 29 mijë e 805 raste. Deri më tani jan [...]
“COVID-i i gjatë” – apo siç njihet ndryshe ndikimi afatgjatë i infeksionit të koronavirusit – mund të ndikojë te njerëzit në katër mënyra të ndryshme [...]
Ministria e Shëndetësisë po thotë se kur jemi të vetëm në veturë dhe në rrugë, nuk ka nevojë të bartim maskë. Megjithatë, gjatë ecjes në rrugë duhet [...]
Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 42 raste të reja me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj [...]
Asnjë vdekje nuk është regjistruar në 24 orët e fundit si pasojë e koronavirusit në Kosovë, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në [...]
Gjatë 24 orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes nga Covid 19. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë [...]
Përditë, nga ora 07:00 e mëngjesit e deri në mbrëmje, zyrtarë të Policisë së Kosovës dalin për t’i gjobitur ata që nuk i respektojnë masat kundër për [...]
Në 24 orët e fundit asnjë person nuk ka vdekur nga COVID-19 në Kosovë. Kështu ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Ai ka thënë [...]
Lufta dhe sfidat e jetës nuk kanë qenë më të rënda se përjetimi i COVID-19 për një nga doktorët e QKUK-së, mirëpo radiologu Agim Bregaj thotë se pas [...]
Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar edhe 71 raste me COVID-19. Kjo u bë e ditur nga ana e IKSHPK-së. Me metodën RT-PCR, në 2 [...]
Deputeti i LDK-së, Fetah Rudi, i cili është infektuar me virusin Covid-19, tash e disa javë po e vazhdon trajtimin në QKUK. Edhe pse para disa dit [...]
Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka njoftuar se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik që punojnë në QKUK dhe spitalet tjera të [...]
Pothuajse tre të katërtat e pacientëve kanë raportuar simptoma të COVID-19, edhe tre muaj pas shërimit. Ky është rezultati i publikuar nga një studim [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar përmes komunikatës për media se në 24 orëshin e fundit në Kosovë janë konfirmuar 147 raste të reja [...]
Më 14 shtator është vendosur që nxënësit t’i kthehen procesit mësimor nëse përgatitjet kryhen sipas rekomandimeve të IKShPK-së. Por as kjo datë nu [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit rreth COVID-19 në vend. IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve [...]
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se arsyeja e mospagesës deri më tani e shtesës prej 300 eurove për punonjësit shëndetësorë është vonuar për shka [...]
Rita Ora është shprehur e shqetësuar për rastet e shumta me koronavirus në Kosovë. Me këtë rast ajo ka bërë një video senzibilizuese ku bën apel që q [...]
Tetë persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit në Kosovë, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Sipas n [...]
Janë disa studime që në javët e fundit po tregojnë se virusi SARS-CoV-2, burimi i pandemisë që shkakton sëmundjen Covid-19, po kryen disa mutacione q [...]
Komisioni Evropian ka ndarë sot 100 milionë euro për Kosovën. Kushtet e politikave për këto 100 milionë euro nga programi mikro-financiar lidhen m [...]
Kryetari i Fondit për Investime të Drejtpërdrejta në Rusi, Kirill Dmitriev, ka thënë se 20 shtetet nga pjesë të ndryshme të botës kanë bërë kërkesë p [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 171 raste të reja me COVID-19, pas testimit të 463 mostrave. [...]
13 persona kanë vdekur nga koronavirusi që nga dje, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, përmes [...]
Edhe 12 pacientë kanë vdekur që ishin të prekur me COVID-19. Dje ishin raportuar 315 njerëz të vdekur kurse sot ka shkuar numri në 327. Kjo është [...]
Tri vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit [...]
Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani, ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 181 raste të reja me COVID-19, [...]
Tanimë është e ditur se të qenit në mbipeshë është një faktor kryesor rreziku për kontraktimin e koronavirusit, shkruan Dailymail. Por, disa ekspe [...]
Një studim sugjeron që ftohja e zakonshme mund të përgatisë trupin e një personi për të luftuar COVID-19, një zbulim që ndihmon të shpjegohet arsyeja [...]
1 2 3 8 30 / 233 POSTS