Tag: importi

1 5 6 7 8 210 / 211 POSTS
Policia njofton se është raportuar se KFOR-i ka ndaluar një kombi me targa të Serbisë ku ishin dy të dyshuar shtetas të Serbisë. Rasti ka ndodhur d [...]
Avni Kliniku, sekretari i Lëvizjes për Bashkim, ka thënë se taksa prej 100% e vendosur nga Qeveria ndaj produkteve serbe do ta lehtësojë dialogun me S [...]
Importi i produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Heregovina ka shënuar rënie që nga vendosja e taksës prej 100 për qind për këto produkte. Derisa [...]
Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka reaguar së fundi duke thënë se pretendimet dhe deklaratat nga akterë të ndryshëm, se taksa 100 për qind nd [...]
Sektori i prodhimit në Kosovë është një nga forcat lëvizëse kryesore të zhvillimit ekonomik në vend, u tha në edicionin e parë të Konventës së Prodhue [...]
Gjatë protestës së serbëve në veri kundër taksës prej 100 për qind prej produkteve serbe, foli edhe zëdhënësi i Listës Serbe, Igor Simic. Simic taksën [...]
Kosova duhet të heqë doganat, por edhe Serbia duhet të mos e pengojë Kosovën në përpjekjet e saj, edhe pse nuk e mbështet si shtet, thekson eurodepute [...]
Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, i cili bën pjesë në Grupin Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Korab Sejdiu, ka treguar se ka qen [...]
Ka përfunduar protesta e organizuar nga serbët në Mitrovicën Veriore. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Veriut, Besim Hoti, për Express ka treguar si [...]
Rruga prej Serbisë deri në veri të Mitrovicës përmes Podujevës (Besiana) vazhdon pa asnjë problem. Nuk ka ndalime apo pritje të gjata në kufi, në veça [...]
Komisionari për zgjerim, Johannes Hahn, është në kontakt me presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq, të cilët janë pajtu [...]
Piraj është një ndër biznesmenët më të suksesshëm kosovar. Produktet e Kompanisë ‘Meka’, në krye të të cilës ndodhet ai, kanë gjetur vend jo vetëm në [...]
Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo, ka paralajmëruar organizimin e një proteste të martën, në veri të Kosovës, nëse nuk do të hiqet taksa prej 100% p [...]
Oda Sllovene e Bizneseve në Prishtinë, njofton se po u ofron mundësinë bizneseve kosovare për furnizim me mallra të ndryshme nga prodhues slloven. Od [...]
Vendosja e taksës mbrojtëse prej 10 për qind për produktet e importuara nga Serbia, si dhe ndalimi i shitjes dhe importit të produkteve që nuk i refer [...]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i tha TV Hepi të Beogradit se Serbia nuk do të vazhdojë dialogun me Kosovën derisa ajo të mos shfuqizojë taksë [...]
Kryetari i Shoqatës së Shpezëtarëve të Kosovës, Sabit Rama, ka bërë me dije se vezët nga Serbia që shiten në tregun kosovar janë të pavulosura me kodi [...]
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka marrë vendim që t’i ndalojë të gjitha produktet në treg që nuk i referohen Kosovës si shtet [...]
Serbia nuk do pranojë propozimet e kushtëzuara të Brukselit për vazhdimin e dialogut për eurointegrime, madje edhe nëse procesi ngrin për një periudhë [...]
Vendimi i Ministrisë së Tregtisë që t’u vendoset masa prej 10 për qind produkteve të Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës është bërë për arsye ekonomike [...]
Biznesmeni serb, Radovan Mijatoviq, pronar i kompanisë ‘Hemotehna’ në Suboticë, ka thënë se nëse nuk merret ndonjë nismë për heqjen e taksës së vendos [...]
Keryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, tha se para se Kosova të vendoste masën prej dhjetë për qind ndaj produkteve serbe, do të duhej q [...]
Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Kyle Sccot, ka thënë se taksa e vendosur nga Republika e Kosovës për produktet serbe dhe ato nga Bosnja, është një sh [...]
Që nga aplikimi i taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, Dogana e Kosovës ka arritur të grumb [...]
Tregu i Kosovës në vazhdimësi është edhe më i pushtuar nga mallrat 'Made in Serbia'. Kosova përveç që ka importin më të madh të mallrave nga Serbia [...]
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin korrik 2018. Përmes një komu [...]
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar eksporti i mallrave shënoi rritje të konsiderueshme. Vlera e eksportit të mallrave në vitin [...]
Evropa, Kanadaja dhe Meksika po planifikojnë masa hakmarrëse pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vendosi tarifa mbi importet e çeli [...]
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin prill 2018. Të dhënat nga Tr [...]
Sipas të dhënave të prezantuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) në raportin ‘Bilanci i Energjisë, tremujori i katërt 2017’, Kosova gjatë [...]
1 5 6 7 8 210 / 211 POSTS