Tag: importi

1 4 5 6 7 180 / 209 POSTS
Vendimi i Qeverisë për vendosjen e masës 100% për produkte që vijnë nga Serbia dhe Bosnja, ka ndikuar në rënien e importit mbi 99% nga këto dy shtetet [...]
“Bosnja e Hercegovina është dëmtuar për 2,3 milionë euro që kur Prishtina ka ngritur taksat për prodhimet nga vendi ynë”, ka thënë për Klix.ba, minist [...]
Qeveria e Kosovës sot votoi vendimin që të vendoset taksë 100% edhe për markat e njohura si ‘Coca Cola’ që prodhohen në Serbi. Rreth këtij vendimi me [...]
Këshilltari i presidentit Thaçi ka thënë se taksa ndaj produkteve serbe është shumë i mirë, por Kosova është gozhduar nga ndërkombëtarët për këtë vepr [...]
Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka mbajtur sot kolegjiumin e fundit për vitin 2018 të prokurorëve të kësaj prokurorie, me pjesëmarrjen e Laura Pula, [...]
Kompanitë kosovare ia kanë parë hairin vendosjes së masës prej 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe të Bosnjë e Hercegovinës. Ato kanë nisur t’i sht [...]
Qeveria e Kosovës nuk po zbrapset sa i përket sanksioneve që po i merr për shtetin serb. Në mbledhjen që po mbahet tash në rend dite është futur për v [...]
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin nëntor 2018. Të dhënat nga T [...]
Bekim Çollaku, shefi i stafit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se masa që është vendosur kundër produkteve të Serbisë dhe Bosnje e He [...]
Kanë kaluar plotë një muaj që prej kur Qeveria e Republikës së Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj ka marrë vendim që të sanksionojë hyrjen në Ko [...]
Kaatër javët e para, që nga vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën doganore 100 për qind për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina [...]
Zëvendëskryeministri serb, Rasim Lajiq, ka thënë se shitja e mallrave serbe në Kosovë praktikisht është ndërprerë.Lajiq në një intervistë për Prva, ka [...]
Kryetari i Komunës së Drenasit Ramiz Lladrovci po akuzohet se po përdor produkte serbe për nevoja të Komunës. Nëpërmjet Facebookut, ish-asambleisti i [...]
Halil Matoshi, këshilltar politik i Shefit të Qeverisë, ka thënë se përgjigja e Qeverisë është negative për kërkesën e Përfaqësueses së Lartë të BE’së [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur qëndrimin e tij se taksa 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës do [...]
Qëndrimi i Qeverisë së Kosovës nuk ka ndryshuar sa i përket vendimit për taksën 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja. Kon [...]
Importi i mallrave nga Shqipëria në Kosovë është rritur me 40% për muajin nëntor, periudhë kur Qeveria e Kosovës ka vendosur taksën 100 % për mallrat [...]
Vendimi për taksen 100 ër qind nuk e ka ndryshuar gjendjen në terren. Janë njoftuar me vonese dhe malli serb ka mbetur në depot e tyre. Ministri i [...]
Humbjet që i shkaktohen Serbisë dhe Bosnja e Hercegovinës karshi taksës së vendosur për produktet e këtyre shteteve nga Republika e Kosovës, sipas dis [...]
Dikur vlera e importit nga Serbia, vetëm brenda një dite ka qenë 1.2 milion euro, ndërsa që prej 6 nëntorit, kur është marr vendimi nga Qeveria e Koso [...]
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), bën të ditur se indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë u ngrit 0.8 për qind në tremujorin e tr [...]
Produktet nga Serbia e kanë kryesuar tregun kosovare për vite radhazi, të cilat u kanë zënë ‘frymën’ bizneseve kosovare dhe produkteve të tyre. Pot [...]
Vendosja e taksës fillestare nga Qeveria e Kosovës prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina dhe më pas rritja [...]
Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi, ka thënë se pas vënies  së taksës 100 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegina, [...]
Serbia ka nisur t’i numërojë humbjet shkaku i taksës 100 për qind të Kosovës ndaj produkteve serbe. Dëmi deri tash ka shkuar në 50 milionë euro. Bizne [...]
Kryeinspektori i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) Lulzim Syla ka konfirmuar se deri më tash Inspektorati ka gjobitur disa pronarë të furrav [...]
Ditë më parë Qeveria e Kosovës ka rritur taksën ndaj mallrave serbe dhe atyre të Bosnjës nga 10% në 100%. Kjo masë erdhi si pasojë e lobimit të vazh [...]
"Serbia mund ta padis Kosovën në Arbitrazh", ka thënë nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Hailti Taksa mbrojtëse 100% për Serbinë dhe BH është vendim irra [...]
Policia njofton se është raportuar se KFOR-i ka ndaluar një kombi me targa të Serbisë ku ishin dy të dyshuar shtetas të Serbisë. Rasti ka ndodhur d [...]
Avni Kliniku, sekretari i Lëvizjes për Bashkim, ka thënë se taksa prej 100% e vendosur nga Qeveria ndaj produkteve serbe do ta lehtësojë dialogun me S [...]
1 4 5 6 7 180 / 209 POSTS