Tag: importi

1 2 3 4 5 8 90 / 211 POSTS
Presionet ndërkombëtare për largimin e taksës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës, për komunitetin e biznesit konsidero [...]
Po bëhen tre muaj që kur Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e taksës 100 % ndaj mallrave serbe të importuara në Kosovë. Zëdhënësi i Do [...]
Zëvendëskryeministri serb, Rasim Ljajiq ka zbuluar mënyrën se si përkundër taksës, mallrat serbe prapë hyjnë në Kosovë. Ljajiq ka thënë se mallra ser [...]
Shefja e politikës së Jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha të hënën se nuk do të thërrasë raund të ri bisedimesh ndërmjet Prishtinës [...]
Dy kamionë me mallra serbe kanë arritur që të hyjnë në Kosovë përmes rrugëve ilegale. Kamionët me targa të Serbisë, janë gjetur të parkuar në Sarpel t [...]
Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova, bashkë me shefat e misioneve të tjera ndërkombëtare në vend, i janë adresuar edhe [...]
Nënkryetari i PDK-së, Uran Ismaili ka thënë se edhe koalicioni qeverisës “sot ka mundur që të festojë Ditën e të Dashuruarve – Shën Valentinin”. Me k [...]
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka zbuluar detaje rreth takimit të fundit ndërmjet liderëve shtetëror ditë më parë. Ai ka thënë se në atë takim [...]
Kosova ka qenë ndër temat kryesore të diskutimit në ditën e fundit të samitit të NATO-s. Sekretari i përgjithshëm, Jens Stoltenberg ka konfirmuar s [...]
Tregu i mallrave në Kosovë, që nga vendosja e taksës 100 për qind për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, ka pësuar ndryshime. [...]
Shtetet e Bashkuara i kanë vënë në veprim masat e paralajmëruara për shkak të mospezullimit të taksës prej 100 për qind ndaj mallrave serbe. Pas mo [...]
Që nga krijimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës, 10 vjet më parë, marrëdhënia e saj me ushtrinë amerikane është vënë në pikëpyetje për herë të parë. [...]
Ministri i Tregtisë, i Turizmit dhe i Telekomunikacionit i Serbisë, Rasim Lajiq, ka deklaruar se për shkak të vënies së taksës 100 për qind për mallra [...]
Ministri i Drejtësisë, njëherësh edhe anëtari i kryesisë së PDK-së, Abelard Tahiri, ka folur për çështjen e taksës për produktet nga Serbia dhe Bosnja [...]
Dy ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett dhe Kyle Soctt, kanë dalë me një qëndrim të përbashkët se viti 2019 duhet të jetë v [...]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po insistojnë se Kosova duhet ta heqë taksën ndaj mallrave serbe dhe boshnjake. Madje zyrtarë të [...]
Shtetet e Bashkuara i kërkuan sërish Kosovës që të pezullojë tarifat ndaj mallrave serbe, për t’i hapur rrugë procesit të bisedimeve për normalizimin [...]
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, ka paralajmëruar se do të gjobiten të gjitha marketet që nuk vendosin flamujt e prejardhjes pr [...]
Kryeparlamentari Kadri Veseli ka deklaruar sot se taksa 100 % ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës është vendosur për të mirën e Kosovës dhe asnjëhe [...]
Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Ramiz Kelmendi përkrah idenë e kreut të Kuvendit, Kadri Veseli për pezullimin e taksës prej 100% për mallrat [...]
Presionet ndërkombëtare për heqjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina nuk e kanë zmbrapsur Qeverinë e Kosovës për [...]
Format të veçantë për adresimin e të gjitha mosmarrëveshjeve në fushën e ekonomisë mes Kosovës dhe Serbisë ka propozuar komisari për Zgjerim dhe Fqinj [...]
Shefja për Politikë të Jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka dhënë detaje rreth bisedës së zhvilluar telefonike me Presidentin e Kosovë [...]
Qeveria e Kosovës nuk do ta heqë taksën prej 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe boshnjake pavarësisht kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës [...]
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, bashkë me nënkryetarin Besnik Bislimi, kanë takuar sot, numrin një të SHBA-së në Kosovë, ambasadorin Phili [...]
Dogana e Kosovës ka zënë mall të kontrabanduar në vlerë të 10 mijë eurove, gjatë së mbrëmjes të së hënës, në Komunën e Zubin Potokut. Nga njësitet an [...]
Vendosja e taksës 100% nga qeveria e Kosovës vazhdon ta “dridhë” Serbinë. Pasi shteti serb i humbë më shumë se 1 milion euro në ditë nga vendosja e kë [...]
“Skllota” që presidenti Hashim Thaçi ia ka përmendur një ditë më parë kryeministrit Ramush Haradinaj ka krijuar ambient rrëshqitës për koalicionin. [...]
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, njëherësh kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, ka deklaruar se taksa prej 100 për qind, e vendosur [...]
Presidenti i vendit, Hashim Thaç përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka paralamëruar heqjen e taksës. Sipas tij, në ditët në vazhdim in [...]
1 2 3 4 5 8 90 / 211 POSTS