Tag: importi

1 2 3 4 8 60 / 211 POSTS
Shefi i kabinetit të kryeministrit Haradinaj, Avni Arifi, nëpërmjet Facebookut ka folur rreth taksës 100 për qind për produktet me prejardhje serbe dh [...]
Kreu i LDK-së, njëherësh ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka shprehur bindjen se tarifën e kësaj qeverisjeje nuk po e paguan Serbia dhe Bosnja [...]
Po bëhen gati katër muaj që kur Qeveria e Kosovës ka vendosur taksën doganore 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. Por, pa [...]
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka akuzuar ndërkombëtaret se po luajnë lojë të dyfishtë në lidhje me taksën që Kosova i ka vendosur produkt [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nuk ka arsye dhe nuk guxohet që të prishet raporti i Kosovës me Amerikën. “Argumentet që të na mbës [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se taksa do të pezullohej menjëherë nëse do të kishte një kontratë që Serbia në fund të dialogut do të njihte K [...]
Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fu [...]
Taksa po shihet pengesë për dialogun edhe nga zyrtarët e lartë të Qeverisë gjermane që drejtohet nga kancelarja, Angela Merkel. Kështu është shpreh [...]
Dogana e Kosovës njoftoi të martën se gjatë javës së kaluar ka konfiskuar mallra të kontrabanduara në vlerë prej 25 mijë eurosh. Zëdhënësi i Doganës, [...]
Pezullimin e taksës prej 100 për qind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina e kërkon edhe Gjermania. Burime të sigurta i kanë treguar “Kohës [...]
Janë bërë thuajse 5 muaj që kur Kosova ka vendosur taksë në 100% të çmimit ndaj produkteve serbe, por stoqet po qëndrojnë të mbushura akoma. Janë n [...]
Situata e fundit e krijuar me vendosjen e taksës ndaj mallrave serbe nuk po kalon pa u komentuar edhe nga mediat ndërkombëtare. Prestigjozja amerikan [...]
Është e mundur që e ardhmja e marrëveshjes ndërmjet Serbisë dhe Kosovës për njohje reciproke të përfshijë edhe korrigjimin e kufijve. Ne nuk avokojmë, [...]
Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë u ngrit 2.2 % në tremujorin e katërt të vitit të kaluar krahasuar me tremujorin paraprak të po at [...]
Numri tre i Departamentit të Shtetit Amerikan, David Hale, një ditë para fillimit të vizitës së tij në Kosovës ka folur rreth vazhdimit të dialogut të [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Kryesia e Kuvendit të Kosovës që të ftojë seancë të jashtëzakonshme për miratimin e Ligjit dhe Platformës [...]
Drejtori i Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Zgjerim në Bashkimin Evropian, Christian Danielsson, ka përsëritur sot kërkesën e Komisionit Evropian që Pris [...]
Pak orë pasi Ramush Haradinaj drejtoi akuza ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Fatmir Limajt e Isa Mustafës, se u dorëzuan përballë Serbisë, duke pran [...]
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se Kosova ka fituar gjithmonë kur ka dëgjuar këshillat amerikane. Ai në një postim [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot ka takuar përfaqësuesit e bizneseve nga Mitrovica. Pas takimit ai ka thënë se është dakord që taksa të [...]
Amerikanët që kanë ardhur që nga dita e djeshme në Kosovë dhe po qëndrojnë ende në vend, kanë mbajtur sot takim me Presidentin Hashim Thaçi dhe Ekipin [...]
Fatmir Limaj pas takimit me njerëzit e administratës së Trump-it është zbutur në qëndrimin për taksën ndaj produkteve serbe, duke e lënë kryeministrin [...]
Shefi i Grupit parlamentar i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka bërë me dije se kjo parti politike gjatë pesë vjetëve të ekzistencës së vet ka [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj edhe sot ka thënë se nuk lëkundet nga qëndrimi i tij rreth taksës ndaj produkteve serbe ndërsa ka refuzuar ta komentojë [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shprehet i bindur se taksa për mallrat serbe duhet të rishikohet për t'u hequr, për dy arsye. E para, sepse, sipa [...]
Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur shqetësime se tarifa e vendosur ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina nuk është duke u zbatu [...]
Ambasada e Francës në Prishtinë përmes një përgjigjeje të dhënë “Zërit” ka thënë se taksa 100 për qind, e vendosur para më shumë se tre muajsh ndaj pr [...]
Dy ministra të Qeverisë së Kosovës janë përplasur sot me njëri-tjetrin në një studio televizive.​ Pal Lekaj, ministër i Infrasuktrurës dhe Transp [...]
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka lënë të kuptohet se kryeministri Ramush Haradinaj mund të bindet për pezullim të taksës. Duke folur për taki [...]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se është i bindur se nuk do të vijë deri te një marrëveshje me Kosovën, por se do të luftojë për një [...]
1 2 3 4 8 60 / 211 POSTS