Tag: importi

1 2 3 8 30 / 211 POSTS
11 maune me mallra serbe nuk janë lejuar që të hyjnë në Kosovë. Arsye për këtë është mosplotësimi i dokumentacionit të kërkuar sipas vendimit të fund [...]
“Murtaja e pulave” që ka prekur Maqedoninë e Veriut, ka bërë që Kosova të vendosë masë të përkohshme të ndalimit të importit të vezëve, me qëllim par [...]
Taksa 100 për qind ndaj prodhimeve serbe dhe atyre boshnjake nuk pati fare ndikim në të hyrat e Doganës së Kosovës. Por kjo taksë ndikoi dukshëm në r [...]
Vetëm gjashtë milionë euro është vlera e produkteve nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina që janë importuar në Kosovë për një vit, që kur Qeveria e Kosov [...]
Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilat në bazë të rezultatit të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, pritet të formojnë Qev [...]
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka paralajmëruar sot se Kosova mund të vë taksë edhe ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore. Në [...]
Kanë kaluar rreth gjashtë muaj që kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën 100 për qind për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. Për efektet e sa [...]
Zbatimi i taksës 100 për qind për produktet nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina ka filluar të zbrazë vitrinat e dyqaneve në tregun e Kosovës me artikujt [...]
Rampa e Kosovës për mallrat nga Serbia,e cila ekonominë serbe brenda vitit e dëmton rreth 500 milionë euro, po iu bën mirë disa vendeve të ish Jugosll [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj ka folur në emisionin Pressing rreth Samitit në Berlin, ku do të pritet nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe nga pr [...]
Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka folur rreth taksës prej 100 përind që ka vënë Qeveria e Kosovës [...]
Nënkryetarja e AAK-së, një herësh edhe zëvendësministre e Zhvillimit Rajonal, Magbule Shkodra, kë thënë se taksa nuk do të hiqet. Nënkryetarja e Alea [...]
Një hulumtim i EkonomiaSot i publikuar sot, ka shpërfaqur se si po falsifikohet origjina e energjisë elektrike që importohet në Kosovë. Sipas këtij [...]
Deri para vendosjes së taksës 100% në produktet serbe, energjia elektrike, sidomos gjatë muajve të dimrit, importohej nga Serbia. Mirëpo në periudhën [...]
Kosova është një shembull suksesi, megjithëse ende jo i plotë, i lëvizjeve për pavarësi, u tha në një diskutim në Qendrën për Studime Strategjike dhe [...]
Kohëve të fundit është parë një ashpërsim i gjuhës së komunikimit mes Qeverisë “Haradinaj” dhe zyrtarëve të Bashkimit Evropian. Analistët politikë në [...]
Ambasadori amerikan në Beograd Kyle Scott dhe ai gjerman Thomas Schieb janë bërë bashkë për të demantuar mediat serbe se kanë dallime sa i përket Koso [...]
Taksa ndaj mallrave serbe është kryefjala e artikulimit politik në Kosovë. Ndërkombëtarët vijojnë të shtojnë presionin ndaj Prishtinës për ta detyruar [...]
Qeveria e Serbisë ka paralajmëruar mundësinë që Kosovën ta dërgojë në arbitrazh për shkak se, sipas saj, me vënien e taksës prej 100 për qind për mall [...]
Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka zbuluar se sa është humbja e shtetit të Serbisë dhe Bosnjës gjatë kësaj periudhe prej kur është [...]
Me vendosjen e taksës ndaj mallrave serbe, Serbia po pretendon se është shkelur marrëveshja e CEFTA-s. Në nëntor të vitit të kaluar, Kosova ka vend [...]
Prej kur është vendosur taksa 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnje Hercegovinës, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka obliguar të [...]
Katër muaj që nga vendosja e taksës 100 për qind për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, kapacitetet prodhuese vendore kanë sh [...]
Injorimi i thirrjeve ndërkombëtare për pezullimin e taksës doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, mund t’i sjellë pasoja Kosovës [...]
Ambasadori i SHBA-së dhe ai i Britanisë së Madhe në Prishtinë gjatë javës së kaluar kanë kërkuar vazhdimisht të luftohet korrupsioni, nepotizmi, por a [...]
Ambasadori i SHBA-së dhe ai i Britanisë së Madhe në Prishtinë gjatë javës së kaluar kanë kërkuar vazhdimisht të luftohet korrupsioni, nepotizmi, por a [...]
Qeveria Haradinaj vazhdon të mbajë qëndrimin se taksa e vendosur ndaj produkteve serbe nuk do të hiqet derisa Serbia ta njohë Kosovën si shtet si dhe [...]
Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se punësimet politike, familjare dhe klanore janë vetëm një [...]
Policia e Kosovës ka njoftuar se një operacion i nisur në orët e hershme të mëngjesit, e i përfunduar në orën 19:00 të mbrëmjes, kanë arritur të kontr [...]
Njëra nga figurat më të rëndësishme të PDK-së që rrugëtimin e tij politik e ka vazhduar tek NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka kritikuar të gjithë [...]
1 2 3 8 30 / 211 POSTS