Tag: Homologimi

Është votuar në parim projektligji për heqjen e homologimit në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës. Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Pa [...]
Ka dështuar sërish ndryshimi i ligjit për Automjete, me të cilën do të hiqej homologimi i veturave. Me 32 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë absteni [...]
Në mungesë kuorumi, nuk ka kaluar në Kuvend projektligji i propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje që ia kufizon Devollëve monopolin në homologimin e vetu [...]
Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka deklaruar sot në seancën e Kuvendit ku po diskutohet për ndryshimin e Ligjit për Automjete se kompania Devolli nuk [...]
Deputeti i LVV’së, Liburn Aliu në seancën e sotme të Kuvendit ku po diskutohet ligji për Automjete, ka thënë se në këtë ekzekutiv po tentohet që të f [...]
Deputeti i VV-së, Hekuran Murati, i cili ka propozuar ndryshimin e Ligjit për Automjete, ka thënë se ata që votojnë kundër heqjes së homologimit, jan [...]
Bajrush Xhemaili i PDK-së ka abstenuar në votimin ku kërkohej që Devollëve t’u hiqet monopoli në homologim, në Komisionin për Infrastrukturë, merr ve [...]
Rrugë drejt liberalizimit të tregut të homologimit të automjeteve, e kishte quajtur ministri në largim i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, [...]
Bashkimi Evropian e ka mirëpritur vendimin e Ministrisë së Infrastrukturës që të anulohet homologimi për veturat e reja të importuara. Përmes një [...]
Sot në Kuvendin e Kosovës do të dorëzohet peticioni i nënshkruar nga qytetarët që kërkon heqjen e homologimit të veturave. Ky peticion është nënsh [...]
Rreth 9 mijë qytetarë kanë nënshkruar deri tani peticionin përmes të cilit synohet që t’i jepet fund monopolit të Devollëve në homologim dhe obligimi [...]
Kundër monopolit në fushën e homologimit ka dalë edhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë. Ambasadori amerikan në Prishtinë, Ph [...]
Më kërkesë të Lëvizjes Vetëvendosje sot deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sërish në një seancë të jashtëzakonshme me të vetmen pikë të r [...]
Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal sot do të mbajë mbledhje. Rendi i ditës: 1. Miratimi i r [...]
Gjatë një interviste të zhvilluar për emisionin Argument Plus të RTV21, i pyetur për temën e homologimit, Kryeministri i vendit ka thënë se homologim [...]
Vetëm dy ditë pasi ambasadori gjerman, Christian Heldt, goditi direkt biznesmenët e familjes Devolli, të cilët kanë monopolizuar tregun e homologimit [...]
Më datë 1 korrik 2019 skadon kontrata që i siguron kompanisë EuroLab shpk monopolin e homologimit dhe mbikëqyrjes së kontrollimit teknik, raporton Ek [...]
Në muajin prill të vitit të kaluar, pa shumë bujë, Pal Lekaj kishte nënshkruar Udhëzimin Administrativ 02/2018 me anë të të cilit mundësohet vazhdimi [...]
Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostiollova e cila ishte e pranishme në Komisionin për Zhvillim Ekonomik i ka lutur anëtarët e komisi [...]
19 / 19 POSTS