Tag: Gjykata Speciale

1 2 30 / 44 POSTS
Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë është mbështetur në 5 dëshmitarë për t’i ngritur akuzat kundër ish-eprorit të UÇK’së, Salih Mustafës. Pr [...]
Gjykata Speciale ka njoftuar se ka dhënë urdhër për arrestimin e ish-shefit të inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa Në një njoftim nga Specialja [...]
Gratë ose burrat jashtëmartesorë, me para të Shtetit, do të kenë mundësi të shkojnë t’i shohin të dashurit e tyre në Hagë, në rast se ata do të balla [...]
Para pak ditësh, Dhomat e Specializuara të Kosovës, në faqen zyrtare kanë publikuar një raport në të cilin kanë dhënë detaje të punëve e aktiviteteve [...]
Rreth 12 orë brenda dy ditësh, presidenti i vendit Hashim Thaçi është intervistuar nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Për dallim nga dita e hënë [...]
Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, ka folur për paraqitjen e tij para prokurorëve të Gjykatës Speciale në Hagë, të cilët [...]
Rreth treqind persona janë ftuar nga Gjykata Speciale për intervistim në Hagë, të cilët do  t’iu përgjigjen prokurorisë rreth dyshimeve për krim [...]
Ish-zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sokol Bashota, është intervistuar për dy ditë rresht nga Gjykata [...]
Njëri nga udhëheqësit e Njësisë Speciale të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Mendim Daka, është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale, i cili më 13 [...]
Rrahim Hashimi, ish-luftëtar i “Forcave Komando Delta” të UÇK-së, Brigada 138-ZOD, është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale. Ai ka njoftuar se [...]
Ish-gjenerali i UÇK’së, Lahi Brahimaj është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale. Listës së eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që [...]
Danas, e cila është ndër mediat e rralla serbe që nuk është vegël e Aleksander Vuçiqit, raporton, bazuar në burime diplomatike se javë më parë është i [...]
Avokatët e ish-komandantit të UÇK-së, Sylejman Selimi, Tomë Gashi dhe Guy Smith, në një konferencë për media, ka thënës e klienti i tyre është ftuar n [...]
Dick Marty është parë të enjten në shoqëri me delegacionin e Serbisë në Këshillin e Evropës në Strasburg të Francës, shkruan Gazeta “Evropa”. Ish-r [...]
Pas ftesave nga Gjykata Speciale për ish- pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për tu intervistuar nga kjo Gjykatë, u kërkua që të gjithë ish- [...]
Mbrojtja dhe mbështetja e dëshmitarëve në proceset e Gjykatës Speciale të Kosovës për krime lufte me seli në Hagë, pritet të jetë një sfidë dhe proc [...]
Thuajse gjithë aparati shtetëror përfshirë paraja publike janë vënë në shërbim të të dyshuarve të Gjykatës Speciale. Në këtë funksion, Sami Lushtaku d [...]
Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës, në Hagë, ka përfunduar sot marrjen në pyetje të ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrust [...]
Kryeministri Hashim Thaçi kishte vetëm 2 ditë nga fitorja për herë të dytë e zgjedhjeve parlamentare, kur u trondit nga një shkrim i gazetës kryesore [...]
Këtë fundjavë drejt Hagës do të udhëtojnë ish-eprorët e lartë të UÇK-së Rrustem Mustafa dhe Sami Lushtaku, të cilët të hënën e ardhshme do të merren n [...]
Ish-komandantët e UÇK-së, Sami Lushtaku dhe Rrustem Mustafa gjatë vikendit do të nisen për në Hagë për t’u intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Speci [...]
Tre aeroplanë të vegjël kanë fluturuar dje gjatë ditës nga pjesa ushtarake e aeroportit të Sllatinës drejt Hagës, njoftojnë mediat serbe. Radiote [...]
Sabajdin Cena, ish-epror i UÇK-së në Zonën e Pashtrikut, është njoftuar dje se të hënën e ardhshme duhet të udhëtojë për në Hagë. Ndonëse ende nuk e d [...]
Një avion charter, të enjten, do të udhëtojë drejt Holandës ku ndodhet selia e Gjykatës Speciale, e cila do të gjykojë krimet e supozuara të UÇK-së. L [...]
Në Kosovë gjatë vitit që kaloi kanë ndodhur 23 vdekje të punëtorëve. Shumica prej tyre janë të sektorit të ndërtimtarisë. Ndërkohë që ka vetëm 43 insp [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj u ka bërë thirrje të gjithë atyre që marrin ftesë nga Gjykata Speciale, të përgjigjen, dhe të kryejnë obl [...]
Për dy ditë që është marrë në pyetje nga hetues të Prokurorisë së Specializuar, ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, përveç për veprimtarinë e [...]
Nëpërmjet telefonit, avokati i Sokol Dobrunës, Ilir Hoxha, ka thënë se ekziston dyshimi se klienti i tij si udhëheqës i Gjykatës Ushtarake ka mundur t [...]
Më shumë se 120 ftesa kanë mbërritur në Kosovë nga Gjykata Speciale. Ish-komandantë, ushtarakë, e shumë të tjerë që ishin pjesë e Ushtrisë Çlirimta [...]
Rastet e dyshuara për krime lufte në Kosovë, që nga viti 1999 e këndej janë trajtuar në formë të ndryshme nga organet e drejtësisë, kryesisht ato ndër [...]
1 2 30 / 44 POSTS