Tag: FSK

1 2 30 / 51 POSTS
Ambasada e SHBA’së në Kosovë ka publikuar disa pamje të ushtrimeve kundër situatave me koronavirus  nga Garda e Ioëa’s dhe FSK’ja Këto pamje [...]
Komandati i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama ka kërkuar nga Ministri i Mbrojtjes dhe Qeveria në detyrë, që mjetet financiare shtesë për pj [...]
Rreth 150 milionë euro parashihet të kushtojë ndërtimi i Njësisë Ajrore të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe procedurat për të do të bëhen nga Shtete [...]
Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë QKSS pas publikimit të edicionit të nëntë të Barometrit Kosovar të Sigurisë, dhe pas publikimit të rezultatev [...]
Një kontingjent i Forcës së Sigurisë të Kosovës, i përbërë nga oficerë dhe nënoficerë, dy ekipe mjekësore dhe një ekip i Kompanisë për Operacione Civ [...]
Kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj prejse tri projektligjet për formimin e ushtrisë së Kosovës janë votuar në Kuvendin e Kosovës, derisa pak ditë m [...]
Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar për përfundimin e fazës së parë të seleksionimit të kandidatëve për rekrutë të FSK-së. Por, kur dje u publikuan list [...]
Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, po kërkon llogari nga dy ministra, Rrustem Berisha dhe Ekrem Mustafa, për konkurset në FSK dhe në Polici. Bekë Ber [...]
Forcat e Sigurisë së Kosovës kanë publikuar listën e kandidatëve të cilët kanë kaluar fazën e parë të testimeve në konkursin publik për rekrutimin e r [...]
Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama sot ka raportuar para Komisionit për Punë të Brendshme, i cili ka thënë se bashkëpunimi i mirë ka [...]
Forca e Sigurisë së Kosovës ka nisur tashmë fazën e parë të zbatimit të ligjeve për tranzicionit të saj në Ushtri. Tranzicioni i FSK-së nga një for [...]
Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s do të diskutojnë rreth qasjes së Aleancës ndaj Forcës së Sigurisë së Kosovës pas vendimit të Kuvendit të Kosovës për t [...]
Zëdhënësi i Ambasadës Amerikane në Prishtinë, Richard Mei, ka thënë për “Zërin” se vizita e gjeneralit Timothy Orr për festën e Pavarësisë është anulu [...]
Prokuroria Themelore në Gjilan, njofton se sot, rreth orës 17:30 minuta, ka ndaluar të dyshuarin M.S., pjesëtar i FSK-së, në kohëzgjatje prej 48 orësh [...]
Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës pritet që më datë 11 shkurt 2019 të shpallë zyrtarisht konkursin publik për rekrutimin e rekrutëve (OR1) [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka dekretuar Rrahman Ramën me mandat të ri edhe për pesë vjetët e ardhshëm. Këtë e ka bërë të ditur vetë Thaçi [...]
Ishte viti 1999 kur nisi çarmatimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për t’u shndërruar më vonë në Trupat Mbrojtëse të Kosovës. Nuk shkoi shumë d [...]
Alen dhe Anel Ujkanovic pjesëtar të Ushtrisë së Republikës së Kosovës janë ndaluar sot në pikë kalimin kufitar në Jarinje nga autoritetet serbe. [...]
Kryediplomati Behgjet Pacolli ka thënë se Bashkimi Europian duhet të reagojë lidhur me ndalimin e dy pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në k [...]
Dy pjesëtarë serb të FSK’së, janë ndaluar sot në vendkalimin kufitar në Jarinjë. Për ndalimin e tyre, ka reaguar Kryeministri Haradinaj, i cili ka thë [...]
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në ceremoninë qendrore për transformimin e FSK-së i ka uruar ushtrinë çdo pjesëtari të FSK-së, çdo qytetari të Koso [...]
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar projektligjin e tretë për transformimin e FSK-së në ushtri. Projektligjin për Shërbim në FSK, është vot [...]
Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës, është votuar sot në lexim të dytë nga 107 deputetë. Të gjitha votat kanë qenë pro, ndërsa asnjë depute [...]
Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Sylejman Selimi, në një letër nga burgu dërguar në redaksinë e Gazetës Express, ka uruar për themelimi [...]
Kuvendi i Kosovës do t’i japë sot (e premte) start transicionit drejt shndërrimit të Forcës së Sigurisë në Forca të Armatosura, shkruan sot Koha Ditor [...]
Zëdhënësi i KFOR-it Vincenzo Grasso ka deklaruar për FoNet se konvoji i automjeteve të KFOR-it drejt veriut të Kosovës, është pjesë e ushtrimeve të rr [...]
Në kuadër të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë edhe 274 pjesëtare femra, të cilat mbajnë të veshur uniformën dhe përballen me sfidat dhe situatat e v [...]
Pjesëtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Dardan Hetemi dha dorëheqje sot pikërisht në ‘Ditën e Forcës’. Arsyeja e dorëheqjes së Hetemit thuhet [...]
Më shumë se 70 pjesëtarë të komunitetit serb që kanë qenë pjesë e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), kanë braktisur radhët e kësaj Force pas presion [...]
Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë plenare me 46 pika të rendit të ditës, e në mesin e tyre edhe shqyrtimi i Projektligjit për FSK-në. Përmes [...]
1 2 30 / 51 POSTS