Tag: Dialogu Kosovë Serbi

1 2 382 / 82 POSTS
SHBA është e hapur për të diskutuar, me partnerët e saj të BE-së, propozimin e një zgjidhjeje për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Këtë e [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës Fatmir Limaj, i cili së fundi është propozuar nga Qeveria si kryesues i ekipit negociator në dialogun me Serbinë, ka th [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka pritur në takim ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall. Limaj, i cili është emër [...]
Van der Bellen, presidenti austriak po e vlerëson me rëndësi të madhe forumin që po mbahet në Alpbach të Austrisë. Kur foli për dialogun ndërmjet Kos [...]
Në pjesën e parë të muajit shtator do të mbahet takimi i radhës në kuadër të dialogut për normalizim të raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Lajm [...]
Subjektet kryesore politike në vend janë vërë në thumb të kritikës, meqë ndodhen larg mbërritjes së një konsensusi për fazën përfundimtare të dialogut [...]
Presidenti Hashim Thaçi ka paralajmëruar që këtë javë do t’i nisë përpjekjet për të themeluar disa trupa shtetërorë, në funksion të fazës përfundimtar [...]
“Pa Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe pa forcat politike në Kuvendin e Republikës së Kosovës, edhe ky proces i dialogut nuk mund të jetë i suksesshëm [...]
Në kryeqytetin Serbisë në Beograd, për sot është paralajmëruar një protestë kundër dialogut të Brukselit. Siç njofton b92, protestën e organizojn [...]
Krijimi i një protokolli të përhershëm dhe të qëndrueshëm të komunikimit ndërmjet institucioneve dhe ekipit të Kosovës në dialog, do të ishte veprim i [...]
Presidenti Hashim Thaçi pritet ta vazhdojë fazën finale të dialogut me Serbinë pa arritjen e konsensusit ndërmjet subjekteve politike në vend. Partitë [...]
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Albin Kurti ka treguar se sot e ka takuar Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Prishtinë, [...]
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do t’i prijë nivelit politik në procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë në B [...]
Pas një kohë të gjatë të ndërprerjes së dialogut me Serbinë, delegacioni i Kosovës ka vazhduar negociatat. Kryesuesi i delegacionit të Kosovës, Avn [...]
ezultati i dialogut me Serbinë varet nga përgatitjet që bëjnë palët në këtë proces. Njohësit e negocimit ndërkombëtar dhe politikave në vend thonë se [...]
Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, porositi sonte në Beograd se Bashkimi Evropian nuk mund të pranojë në radhët e veta vendet, të [...]
Me fillim nga ora 09:00 delegacioni i Kosovës në bisedimet Kosovë-Serbi ka një takim përgatitur lidhur me rifillimin e dialogut, ndërkaq në orën 11:00 [...]
Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq po thotë se marrëveshja për formimin e bashkësisë së komunave me shumicë serbe nuk do të ndryshohet. Madje ai [...]
Delegacionet në nivel të ekspertëve të Prishtinës dhe Beogradit, nga kryenegociatori i Kosovës Avni Arifi dhe nga drejtori i të ashtuquajturës Zyrë pë [...]
Rexhep Selimi, deputet nga Lëvizja Vetëvendosje tha se Kosova gjatë 10 viteve ka pasur më shumë stagnime sesa përparime. "Sot në emër të VV-së jemi [...]
Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, i cili sonte takoi kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, bëri me dije se ia ka bërë të [...]
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se çfarëdo që të jetë modeli i fazës tjetër të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, ShBA-ja do të [...]
1 2 382 / 82 POSTS