Tag: Dialogu Kosovë Serbi

1 2 3 60 / 82 POSTS
Si këto ditë 20 vjet më parë, në Rambouillet të Francës filloi konferenca ndërkombëtare e paqes për konfliktin që zgjaste disa dekada midis Serbisë dh [...]
Zyrtarët e Bashkimit Evropian të përfshirë në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me kujdes po përcjellin zhvillimet në Prishtinë, por sh [...]
Kuvendi i Kosovës për disa orë më radhë ka shqyrtuar Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetërorë të Republikës [...]
Kryetarja e Lëvizjes evropiane për Kosovën, Rada Trajkoviq, ka thënë se javën e ardhme do të suspendohet taksa e Kosovës ndaj mallrave serbe dhe se, “ [...]
Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka thënë se nga bashkësia ndërkombëtare është kërkuar që Kosova të jep diçka, nëse Serbia e njeh shtetin e Ko [...]
Kryetari i Këshillit Iniciues për partinë Serbia e shëndoshë, Milan Stamatoviq ,i ka kërkuar Kishës Ortodokse të Serbisë që në rast të ndryshimit të f [...]
Analisti dhe eksperti amerikan për çështjet e Ballkanit, Janusz Bugajski mendon se Kosova duhet të jetë jashtëzakonisht e kujdesshme gjatë procesit të [...]
Hashim Thaçi dhe Aleksander Vuçiq do të provojnë që marrëveshjen finale Kosovë-Serbi ta nënshkruajnë me ndërmjetësimin e SHBA-së dhe Rusisë. Kështu th [...]
Ekipi Shtetëror në bisedime me Serbinë, që përbëhet prej 8 vetash, ende s’ka pranuar dokumente që posedon presidenti Hashim Thaçi mbi procesin e dialo [...]
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, përmes një letre të dërguar në adresë të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, dhe atij [...]
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli nesër do të takohet me ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas, të cilët do t [...]
Kryetari i partisë Serbia e bashkuar Dragan Markoviq Palma thotë se problemin e Kosovës duhet zgjedhur urgjentisht, trasnemton Koha.net. Në kundërt [...]
Në Washington gjendet një vend ku janë nënshkruar marrëveshje të rëndësishme paqesore, përfshirën edhe marrëveshja mes Izraelit dhe Jordanit, është zg [...]
Bashkimi Evropian e ka ftuar për konsultime në Bruksel ekipin negociator të Kosovës për bisedime me Serbinë, por, siç tha, zëdhënësja e BE-së, Maja Ko [...]
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se asnjë presion nuk mund ta rikthejë Serbinë në tavolinën e bisedimeve me Kosovën, pa hequr taksën ndaj p [...]
Diplomatë perëndimorë kanë parë tri mënyra se si SHBA-ja mund të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi në mënyrë që të arrihet marrëveshja ndërmjet këty [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se marrëveshja gjithëpërfshirëse me Serbinë do të shërbejë për mbylljen e konfliktit shekullor. “Është m [...]
Kongresisti i Teksasit, Ted Poe pret që Washingtoni të jetë më shumë i përfshirë në zgjidhjen e çështjes së dialogut Kosovë - Serbi. “Unë mendoj se W [...]
Bashkimi Evropian përmes një letre dërguar kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ia bën të qartë Qeverisë së Kosovës se në çfarë niveli ka fillu [...]
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar materialin e Qeverisë Haradinaj, që sipas tij, nga ky material i drejtohet butësisht Serbi [...]
Instituti EPIK ka publikuar dy infografika rreth ndikimit të dialogut me Serbinë në njohje dhe përfitimet e dy vendeve në procesin e integrimit, në të [...]
Një javë pasi e akuzoi se e ka mbytur dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, nesër do ta takojë në Bruksel sh [...]
Në një intervistë për DW, Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë s [...]
Takimi mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ndodhi në Bruksel të enjten mbrëma, edhe pse kishte spekulime [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe zëvendësi i tij, Enver Hoxhaj, kanë përmendur mundësinë e ndërprerjes së dialogut me Serbinë nëse Këshil [...]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kos [...]
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar shumë të vështirë takimin që zhvilloi në Bruksel me homologun serb Aleksandar Vuciq. Ai e ka quajtur [...]
Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe A [...]
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, gjatë qëndrimit të saj në Minsk të Bjellorusisë, ka folur edhe për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare nd [...]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se hyrja e forcave speciale të Kosovës, ROSU, ditën e shtunë në veri të Kosovës, përbën “sulm të armatosur [...]
1 2 3 60 / 82 POSTS