Tag: Bombardimet

E themeluar 70 vjet më parë me fillimin e Luftës së Ftohtë, Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) u bë organizata kryesore udhëheqëse e m [...]
Ish-komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, tha në një intervi [...]
AFP shkruan për falënderimin shqiptar që kanë për forcat e NATO-s, që kanë ndërhyrë para 20 vjetëve për të ndaluar gjenocidin e serbëve mbi Kosovën, d [...]
Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë, ka organizuar pritje për nder të gje [...]
Ish-kryeministri shqiptar në kohën e luftës së Kosovës, Pandeli Majko, ka kujtuar 20-vjetorin e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë. Në një status [...]
Më 24 mars u shënua 20-vjetori i ndërhyrjes së NATO-s dhe fillimi i bombardimeve 78-ditore në caqet serbe në Kosovë. E është pikërisht BBC që ka ku [...]
Të mbijetuarit e dhunës së forcave serbe kujtojnë 24 marsin 1999 Në mesin e shumë shqiptarëve të plagosur natën e 24 marsit të vitit 1999 i shtrirë [...]
Nusret Pllana, ish prezantuesi i lajmeve në “Radio Kosova e Lirë” kujton se si e kishte kumtuar lajmin për intervenimin e NATO-së, raporton T7 Zëri [...]
Këtë ditë forcat serbe vranë 49 anëtarë të familjes Berisha. Ditën që ndodhën vrasjet, Gramoz Berisha ishte me familjen e tij, kur policë serbë ia [...]
Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka folur për 20 vjetorin e Bombardimeve të NATO-s. Ai thotë se SHBA’të vepruar për të mbrojtur civilët e [...]
Me 26 mars të vitit 1999, vetëm dy ditë pasi NATO, filloi bombardimet kundër forcave ushtarake e policore serbe. Në këtë përvjetor liderët ksoovarë ka [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar kohën kur ish-sekretari i NATO-s, Javier Solana, kishte urdhëruar fillimin e sulmeve të NATO-s kundër fo [...]
Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Mass, ka thënë se vendimi i Gjermanisë për të marrë pjesë në bombardimin e Jugosllavisë ka qenë i dr [...]
Mos nënshkrimi i marrëveshjes së Rambujesë nga Serbia, kishte detyruar NATO-n që të fillojë bombardimet ndaj Serbisë, për të ndalë gjenocidin dhe spas [...]
14 / 14 POSTS