Shqipëri: 13 të vdekur nga tërmeti, dhjetëra të gjallë nxirren nga rrënojat

Shqipëri: 13 të vdekur nga tërmeti, dhjetëra të gjallë nxirren nga rrënojat

Është renduar bilanci i personave të vdekur nga tërmeti i fuqishëm 6.4 ballë që goditi Shqipërinë mëngjesin e sotëm rreth orës 03.54.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes numri i personave të vdekur ka shkuar në 13, ndërsa grupet e kërkim-shpëtimit vijojnë punë për të nxjerrë persona të tjerë nga rrënojat.

Minutë pas minute numri i viktimave sa vjen e shtohet dhe fatkeqësish pritet që ky bilanc të përkeqësohet, pasi ende ka shumë persona të mbetur në rrënoja.

Nga burime zyrtare bëhet me dije se 7 persona janë nxjerrë të pajetë nga rrënojat në Durrës dhe 5 në Thumanë, ndërsa 1 person në Kurbin, pasi u hodh nga ballkoni pas panikut.

Ndërkohë, që numri i personave të lënduar është rreth 600.

Dy zonat më të prekura ku është shënuar dhe numri më i madh i viktimave janë Durrësi dhe Thumana. Në këtë të fundit janë shpëtuar 35 persona.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: