Sa persona e fituan luftën me koronavirusin?

Sa persona e fituan luftën me koronavirusin?

IKSHPK ka konfirmuar 37 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Në një ditë kur janë bërë numër rekord i testimeve, ka pasur edhe numër të madh të të shëruarve.

Tani numri total i të shëruarve është 123 nga 598 raste në total.

Po ashtu, janë konfirmuar edhe tre vdekje në veri të vendit, ndërsa numri total i të vdekurve është 15.

Nga data 08 shkurt deri më 20 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 5.009 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej pesëqind e nëntëdhjetë e tetë (598) raste, ndërsa gjithsej pesëmbëdhjetë (15) raste kanë ndërruar jetë dhe të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 6351 kontakte të rasteve.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: