Qeveria e vitit 2019 nisi me vrull, një ftesë nga Haga e çoi në dorëheqje

Qeveria e vitit 2019 nisi me vrull, një ftesë nga Haga e çoi në dorëheqje

Me entuziazëm dhe hov të madh e kishte nisur vitin 2019 Ramush Haradinaj si kryeministër i vendit. Ishte viti i dytë i qeverisjes por në verë kjo u ndërpre në gjysmë pasi që u ftua nga Gjykata Speciale për t’u intervistuar.

Janari i ftohtë i vitit 2019, Haradinajn e gjeti duke negociuar me atëherë partinë opozitare, PSD për votim të projektligjit të buxhetit të atij viti, i cili u votua vetëm pas plotësimit të disa prej kërkesave të kësaj partie.

Krahas saj, me idenë që po i stopon pretendimet për shkëmbim territoresh dhe po ia merr dialogun prej duarsh, presidentit Hashim Thaçi, Haradinaj inicioi ligj për dialogun me Serbinë, ku u votua platforma, u krijua një delegacion qeveritar në krye me kreun e Nismës, Fatmir Limaj dhe atë të PSD-së, Shpend Ahmeti, po që më pas u shpall antikushtetues nga Gjykata Kushtetuese.

Haradinaj gjatë fillimit të muajit shkurt miratoi në Qeveri edhe Ligjin për Paga e Zyrtarëve Publik, por që në dhjetor të vitit 2019, Gjykata Kushtetuese pas ankesës së Avokatit të Popullit e pezulloi këtë ligj për arsye se në disa pika bie ndesh me Kushtetutshmërinë.

Si vendim pozitiv i Qeverisë Haradinaj është edhe Ligji për Trepçën.Në muajin e festës së pavarësisë, Haradinaj mori disa vendime të guximshme, pasi shkarkoi ministrin e Bujqësisë, Nenad Rikallo dhe disa muaj më vonë ministrin tjetër të Listës Serbe, atë të Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviq, pas deklaratave të tij ku mohoi masakrën e Reçakut.

Kryeministri tashmë në detyrë, Haradinaj e nisi dhe e përfundoi vitin 2019 duke këmbëngulur për mbajtjen e taksës karshi Serbisë.

Taksa nuk u hoq pavarësisht presionit vendor dhe ndërkombëtar në samite të ndryshme, përshirë atë në Berlin nga liderët evropian për largim të saj, në këmbim të liberalizimit të vizave dhe hapjes rrugë të dialogut me Serbinë.

Në fillim stinën e verës, Haradinaj papritmas, pas ftesës për t’u intervistuar nga Gjykata Speciale dha dorëheqje të parevokueshme nga pozita e kryeministrit, që nxiti zgjedhjet e reja të parakohshme në muajin tetor.

Por para kësaj, Haradinaj bëri planin e fizibilitetit për autostradën e Dukagjinit, por pa e përfunduar si proces.

Në gjithsej 32 mbledhje të qeverisë, Haradinaj gjatë vitit 2019, u morën shumë vendime, por nga shoqëria civile dhe njohës politik po konsiderohet si qeveri e shpenzimeve ad-hoc dhe e menaxhimit jo të sigurt.

Vetë kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj për KosovaPress, flet për disa sukseset që kanë ndodhur gjatë mandatit të tij në vitin 2019.

Ai vlerëson se gjatë mandatit të tij dy vjet e gjysmë, janë shënuar një numër i madh i të arriturave në fusha të ndryshme të cilat do t’i mbesin Kosovës përjetësisht.Por kështu nuk mendojnë analistët dhe shoqëria civile.

Profesori Mazllum Baraliu, kritikon Qeverinë Haradinaj ku sipas tij funksionimi i kësaj Qeverie ka sjellë pasoja negative për Kosovën.Kurse, Arton Demhasaj nga Organizata “Çohu”, vuri theksin tek shpenzimet e mëdha të Qeverisë Haradinaj.

Nga Demokracia Plus, Jetmir Bakija thotë se as këtë vit gjatë qeverisjes Haradinaj nuk ka pas zhvillime të bujshme ekonomike. Për këtë arsye, sugjeron që Qeveria e re mos të përcjellë praktikat e Haradinajt.
Jetëgjatësia e Qeverisë Haradinaj ishte vetëm dy vjet e gjysmë.

Në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje doli e para, e pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës, parti këto që janë duke negociuar formimin e Qeverisë së ardhshme.Tri partitë e PAN-it që ishin në Qeveri, përfshirë edhe partinë e Haradinajt në legjislaturën e shtatë, do të mbesin në opozitë./KosovaPress/

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0