Palmer e Lajçak: Nuk jemi rivalë, kemi të njëjtat synime për Ballkanit Perëndimor

Palmer e Lajçak: Nuk jemi rivalë, kemi të njëjtat synime për Ballkanit Perëndimor

Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, dhe i dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Mirosllav Lajçak, kanë thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe BE-ja nuk janë rivalë dhe kanë të njëjtat synime dhe vizione për rajonin e Ballkanit Perëndimor

Në një video konferencë për “Dialogët Ballkanikë”, të organizuar nga Concordia, Instituti East West (EWI) dhe Fondi i Beogradit për Përsosmëri Politike (BFPE), Palmer tha se Shtetet e Bashkuara do të mbeten të angazhuara në rajon për të siguruar qëllimin përfundimtar normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0