1 259 260 261 262 263 275 7830 / 8233 POSTS
Në qarqet diplomatike të BE-së, qëndrimin e ministrit serb të Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq se një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare " po e [...]
Lumnije Prushi, 46-vjeçe nga Gjakova, është donatore e veshkës. Ajo ia ka dhuruar veshkën bashkëshortit të saj kur ishte 38-vjeçare. Që të dy janë të [...]
Kanë mbetur edhe më pak se dy javë kohë për këdo që dëshiron të dhurojë pemë për qytetin e Tiranës, deri në 21 Mars, në Ditën Botërore të Pyjeve. D [...]
Lajmi për vonesën e orëve elektrike në Bashkimin e Europian për shkak të kontestit për rrymën midis Serbisë e Kosovës është publikuar thuajse në të gj [...]
Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç ka paralajmëruar se rundi i ri i dialogut teknik midis Kosovës e Serbisë në Bruksel do të zhvillohet [...]
Së pari duhet të ndodhë korrigjimi i kufirit me Malin e Zi, e pastaj të bëhet ratifikimi i tij. Nëse ndodhë e kundërta që ratifikimi t’i paraprijë kor [...]
Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka hapur Javën Ndërkombëtare të Parasë, e cila sivjet shënohet me moton “Të mësojmë si të fitojmë dhe kursejmë më shumë [...]
Në një kulturë të pushtuar nga ruajtja e rinisë me ngulm, nuk është e lehtë që moshimi të konsiderohet si dhuratë. “Energjia nuk është më si dikur” [...]
Disa prej deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje që kanë dhënë dorëheqje nga postet e tyre brenda Lëvizjes Vetëvendosje , pritet që së shpejti të dorëzoj [...]
Lidershipi botëror – jo vetëm politik – është në përgjithësi i dominuar nga burrat, të cilët në shumicën e shteteve të botës zgjidhen më shumë në post [...]
Në ditën e tyre gratë po marshojnë, ndërsa kanë paraqitur dhjetë kërkesa. Organizatorët e marshit “Marshojmë, S’Festojmë” paraqitën dhjetë kërkesa [...]
Rreze Duli, drejtoreshë e Agjencisë për Zhvillimin Rajonal – Veri, ka precizuar se me Marrëveshjen e Brukselit janë paraparë 40 milionë euro mjete për [...]
Gratë në Kosovë vazhdojnë të përballen me barriera të shumta në punë apo gjatë ushtrimit të profesioneve të tyre, por vetëm një numër i vogël nga to v [...]
I ndërtuar në vitet 1970-ta, infrastruktura e kanalit kryesor të ujit në Kosovë, Kanalit të Ibrit, është përkeqësuar me kalimin e viteve. "Dëmtimet [...]
Partnerët e koalicionit qeverisës shpresojnë se nesër apo më së largu gjatë javës së ardhshme do të kalojë Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi. [...]
Më 8 Mars, në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës dhe shoqata tjera mbështeste, kanë vendosur që të protestojnë dhe mos [...]
Sot Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës “Debat parlamentar në lidhje me dhunën në familje dhe adresimin instit [...]
Ish-drejtori i Bordit të Agjencisë së  Kosovës për Akreditim, Blerim Rexha, i ka reaguar kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili e ofendoi sot gjatë se [...]
Kryetari Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka dhënë dorëheqje nga Lëvizje Vetëvendosje. “Prej sot, nuk jam më pjesë e Levizjes Vetëvendosje”, me këtë fjal [...]
Komisioni Evropian ka thënë se Bashkimi Evropian do të ketë qasje tri-drejtimëshe, duke përfshirë tarifat shtesë në disa produkte amerikane dhe hapa l [...]
Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë ka shënuar rritje për 0.6 për qind në tremujorin e katërt të vitit të kaluar krahasuar me tremujo [...]
Asamblisti i LDK-së në Komunën e Prishtinës, Sokol Havolli, ka bërë të ditur se raporti financiar për tremujorin e katërt i Komunës është rrëzuar me 3 [...]
Norvegjia pothuajse ka dyfishuar fondin zhvillimor për Ballkanin Perëndimor – nga 18.2 milionë euro sa kishte ndarë më 2017 në 33.1 milionë euro për 2 [...]
Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka thënë se rruga e më e rëndësishme për përmirësimin e bilancit tregtar të Republi [...]
“Bëj dy orë në ditë vajtje-ardhje në këmbë. Rri në fshat por jam i detyruar të bëj një rrugë të vështirë në çdo lloj situate, borë, shi…”, e nis rrëfi [...]
Kontrabandimi me barna vazhdon të mbetet një prej problemeve të shumta në tregun farmaceutik në Kosovë. Zyrtarë në Doganat e Kosovës thonë se barna [...]
Përjashtimi i Agjencisë Kosovare të Akreditimit nga Regjistri Evropian i Sigurimit të Cilësisë për Arsimin e Lartë, i njohur më shkurtesën EQAR, ka sh [...]
Oda Ekonomike e Kosovës(OEK) dhe Oda Ekonomike e Austrisë sot kanë prezantuar Barometrin e Ekonomisë së Kosovës për vitin 2017-2018. Anketa u realizua [...]
Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut-KOSTT rrezikon anëtarësimin në Rrjetin Evropian të Operatorëve të Sistemit të Transmisionit për Energ [...]
Problemet politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po i vuajnë edhe qytetarët evropianë, transmeton KTV. Rrjeti Evropian i Operatorëve të transmisioni [...]
1 259 260 261 262 263 275 7830 / 8233 POSTS