Pacolli fton BE’në të reagojë kundër ndalimi të dy pjesëtarëve të FSK’së nga Serbia

Pacolli fton BE’në të reagojë kundër ndalimi të dy pjesëtarëve të FSK’së nga Serbia

Kryediplomati Behgjet Pacolli ka thënë se Bashkimi Europian duhet të reagojë lidhur me ndalimin e dy pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kufi me Serbinë. Ka thënë se ndalimi i pjesëtarëve serbë të FSK’së është kërcënim dhe frikësim i Serbisë ndaj pjesëtarëve serbë në Kosovë.
“Ftoj BE-në që të reagojë menjëherë”, ka shkruar Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli.

“Sapo u informova se dy pjesëtarë të Forcës së Sigurisë nga Komuniteti serb janë ndaluar nga policia serbe. Dënoj në mënyrën më të fuqishme frikësimin e serbëve të Kosovës nga autoritet e Beogradit, kërcënime këto ndaj tyre për t’i bojkotuar Institucionet e Kosovës”, ka thënë Pacolli.

Edhe Kryeministri Ramush Haradinaj ka dënuar ndalimin e pjesëtarëve serbë të FSK’së në kufi me Serbinë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0