Jaguari i ri kalon 500 km pa mbushje të baterisë

Jaguari i ri kalon 500 km pa mbushje të baterisë

Jaguar ka prezantuar modelin e parë të veturës me rrymë, I-Pace.

Vetura është e bazuar në të njëjtin koncept nga viti 2016 dhe konkurrenti më i afërt në treg është aktualisht vetura Tesla – Model X, megjithëse I-Pace është më i vogël se ai i crossoverit amerikan.

Jaguar I-Pace përdor bateri litium-jon me kapacitet prej 90 kWh dhe prodhuesi jep të dhëna për autonominë maksimale të vozitjes, duke filluar nga 386 në 480 km.


Pronarët që do të mbushnin I-Pace me një ngarkues shtëpiak (7 kW) duke përdorur energjinë AC, do të duhet të presin rreth 10 orë në mënyrë që të mbushin bateritë deri në 80% të kapacitetit. Jaguar I-Pace është mundësuar nga dy motorë elektrikë me një fuqi të kombinuar të përgjithshme prej 400 kuaj-fuqi dhe një çift rrotullues prej 696 Nm. Forca transmetohet në të katër rrotat.


Koeficienti i rezistencës së ajrit është 0.29, dhe prodhuesi thotë se I-Pace nga 0 në 100 km / h. përshpejton në 4.8 sekonda.

Dizajni i jashtëm është shumë elegant, dhe nga silueta e saj, kjo makine kujton një coupe. Kompania thotë se kjo është për shkak se supercarsport Jaguar C-X75 është përdorur si një shembull.


Gjatësia e automjetit është 4,682 mm dhe distanca mesatare është 2,990 mm. Kapaciteti bazë i ndarjes së bagazheve është 656 litra dhe mund të zgjatet në 1,453 litra duke ulur ulëset e pasme.

Brendësia e automjetit është projektuar në lidhje me tendencat moderne në industrinë e automobilave – duke përdorur ekranet digjitale, në këtë rast 3.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0