Fajon: Dialogu dhe liberalizimi vazhdojnë të jenë të bllokuara, përgjegjësit të veprojnë

Fajon: Dialogu dhe liberalizimi vazhdojnë të jenë të bllokuara, përgjegjësit të veprojnë

Raportuesja për Kosovën si dhe eurodeputetja, Tanja Fajon ka thënë se ka shpresuar që çështja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe liberalizimi i vizave do të zgjidhen brenda këtij mandati në Parlamentin Evropian.

Fajon përmes një postimi në Twitter, u bëri thirrje të gjithë përgjegjësve që të veprojnë në zgjidhjen e këtyre dy proceseve.“Unë me të vërtetë kam shpresuar që të dyja proceset – dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës dhe liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, do të zgjidhen gjatë këtij mandati të Parlamentit Evropian!.

Në vend të kësaj të dyja proceset janë ende të bllokuara! U bëjë thirrje të gjithë përgjegjësve të veprojnë!”, ka shkruar Fajon.Ajo këto komente i bëri gjatë takimit të 6 të KPSA-së,që po mbahet në Strasburg në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian, ku po marrin pjesë edhe deputetë nga Kuvendi i Kosovës.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0