Europarlamentari Weber pas takimit me Mustafën: Kosova të udhëhiqet nga gjenerata e re

Europarlamentari Weber pas takimit me Mustafën: Kosova të udhëhiqet nga gjenerata e re

Kryetari i Grupit të EPP-së në Parlamentin Evropian, Manfred Weber, pas takimit me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, para medieve tha se nuk është çështje e tij të komentojë raportin ndërmjet VV-së dhe LDK-së

“Nuk është çështje imja të komentoj raportin mes VV dhe LDK-së, për arsye se kjo është çështje politike që i takon Kosovës. Është e rëndësishme që në Kosovë të vijë një gjeneratë e re në krye”, tha ai.

Weber foli edhe për çështjen e liberalizimit të vizave, duke shprehur keqardhje që kosovarët ende nuk mund të lëvizin lirshëm.

“E dimë që kosovarët kanë një pakënaqësi të madhe me vizat, neve na vjen keq që fatkeqësisht kosovarët ende nuk mund ta gëzojnë lëvizjen e lirë. Ne do të punojmë në këtë drejtim”, u shpreh ai.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0