Deda: Nga takimi me amerikanët kemi kuptuar se Thaçi ka gënjyer

Deda: Nga takimi me amerikanët kemi kuptuar se Thaçi ka gënjyer

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka folur pas takimit që kanë pasur së bashku me një grup deputetësh të opozitës me dy zyrtarët e administratës së Donald Trump,John Erath dhe Brad Berkley
Ai ka thënë se janë dakorduar që të mos flasin për detaje të këtij takimi, duke theksuar se situata është mjaft dramatike.

“Më iu tregu të drejtën më vjen keq prej qytetarëve. Ne e kemi pas një kërkesë nga amerikanët, që të mos dalim me detajet nga takimi”, ka thënë ai, shkruan Gazeta Express.

Deputeti Deda ka thënë se në këtë takim janë hequr shumë pikëpyetje të cilat kanë të bëjnë me korrigjimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka akuzuar Thaçin se së bashku me ata që kanë lobuar për presidentin janë munduar që të bindin SHBA-në që të gjithë në Kosovë janë pro një ideje të tillë. Ai thotë se në këtë takim është sqaruar gjithçka dhe amerikanët tashmë e dinë se populli i Kosovës nuk është për një ide të tillë.

“Ka qenë një takim shumë miqësor ku janë sqaruar shumë pikëpyetje që Kosova i ka pas sa i përket procesit të tanishëm. Situata nuk është e lehtë aspak, është shumë e vështirë për Kosovën. Na u kanë hek disa paqartësi. Atë që muj me thanë është që Thaci e ka gënjy opinionin publik, që ta arrije projektin e tij për korrigjim të kufirit. Presidenti Thaçi e ka kidnapu procesion e dialogut. Është mundu me manipulu me atë që Thaçi ka dëshirë me dhanë veriun e Kosovës. Miqtë e vetë kanë lobu shumë me paraqit në Amerikë që krejt në Kosovë janë pro korrigjimit të kufijve. E këta amerikanët e kanë kuptuar që një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe e kanë dhënë mesazhin e vetë. Kjo breng nga u ka hek, dhe u sqaru pozicioni amerikan shumë mirë.”, ka thënë Deda për T7, shkruan Gazeta Express.

Ndër të tjera ka treguar që dy zyrtarët e lartë amerikan kanë kërkuar që të hiqet taksa për vazhdimin e dialogut, ndërsa ka paralajmëruar se diçka do të ndodh nëse Kosova vazhdon të qëndroj në pozicionet politike aktuale.

Ai nuk ka treguar se çfarë mund të jenë pasojat, dhe thotë se për këtë duhet të flasin krerët e shtetit, Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj e Kadri Veseli.

“Ata e kanë sqaru shumë mirë, që taksa duhet të hiqet. Dhe kanë tregu se çfarë mundet me ndodhë nëse Kosova qëndron në pozitat aktuale. Për këtë është më mirë që me folë Veseli, Thaci e Haradinaj. Ata e kanë përgjegjësinë kryesore sepse udhëheqin me shtetin”, ka thënë ndër të tjera deputeti i Alternativës, raporton Express.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0