Category: SIGURI

1 2 3 38 30 / 1125 POSTS
Gjykata e Apelit ka marrë vendimin për 11 personat e përfshirë në aferën “Pronto”, në të cilën janë të përfshirë zyrtarë të lartë të PDK-së Ish-de [...]
Gazetari nga Kosova që punon në Beograd, Idro Seferi ka thënë se çdo ditë të paktën dy persona nga Kosova i telefonojnë për ndihmë shëndetësore, loka [...]
Shkencëtarët francezë kanë identifikuar një virus të ri duke përdorur teknikën e njëjtë me të cilën u zbulua coronavirusi, por ata thonë që nuk ka ar [...]
Më 24 prill 2020, Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) u paraqiti Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) një aktakuzë me dhjetë pika për shqyr [...]
Qeveria e Kosovës i ka rikthyer të hënën në detyrë tre sekretarë të përgjithshëm, të cilët me vendim të qeverisë së kaluar, në muajin shkurt ishin vë [...]
Një rast i rëndë ka ndodhur sot në Vushtrri. Dy vëllezër rreth moshës 60-vjeçare kanë vdekur sot. Dyshimet e para janë se shkaktar i vdekjes është pë [...]
Tash e disa ditë rastet e reja me koronavirus janë rritur në Kosovës. Virusi ka prekur punonjës të bizneseve të ndryshme, si dhe institucionet privat [...]
Një milion e 258 mijë euro është vlera e pagesave të jashtëligjshme që Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka bërë gjatë vitit të kaluar. Janë p [...]
Një paciente e moshës 74-vjecare ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive të QKUK’së, si pasojë e infektimit me Covid-19. Numri i të vdekurve në vend s [...]
IKSHPK ka bërë të ditur se sot janë konfirmuar 129 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 10 persona janë shëruar. Rastet pozitive janë ng [...]
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur që masat nuk do të rikthehen. Sipas tij, qytetarët duhet të vetëdijesohen. Ndërkohë që ka bëra [...]
Një ngjarje e rëndë ka tronditur të dielën Kosovën. Në fshatin Vitomericë të Pejës, një 58-vjeçar po dyshohet se ka vrarë një 17 vjeçe e më pas është [...]
Katër persona janë arrestuar të shtunën mbrëma, në vendin ku ndodhi një vrasje e dyfishtë në fshatin Vitomiricë të Pejës. Të dyshuarit e arrestuar ki [...]
Policia ka njoftuar se janë gjetur dy persona të vdekur në fshatin Vitomiricë të Pejës Rasti ka ndodhur pasditen e së shtunës në Vitomiricë, ku po [...]
Pak minuta më herët është parë të dilte tymi nga objekti i Postës së Kosovës në komunën e Ferizajt. Fotografitë e siguruara nga lexuesit e "Ekonom [...]
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës të zbatojnë rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike për [...]
Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka njoftuar se nga tash e tutje edhe Policia e Kosovës do të jetë në mbikqyrje të testeve për patentë shofe [...]
Policia e Kosovës është duke u marrë me rastin e kërcënimit ndaj Mikrobiologut Prof. Lul Raka. Raka u kërcënua me jetë nga një qytetar përmes një mes [...]
Inspektorati Policor i Kosovës dhe Prokuroria e Shtetit përmes një komunikate të përbashkët kanë njoftuar se janë duke e trajtuar incidentin e djeshë [...]
Qeveria në detyrë në krye me Albin Kurtin ka marrë vendim që t’i ndajë nga 30 mijë euro për dy minatorët, inxhinierin Haki Arifi, e xehetarin Idriz G [...]
Ekipet e FSK’së, Policisë së Kosovës, zjarrfësikësve dhe të KEK’ut momentalisht janë në mision të kërkim shpëtimit, në minierën e Artanës ku humbën j [...]
Dy persona kanë vdekur sot si pasojë e shembjes së dheut në Minierën e Artanës. Viktimat janë Idriz Gërbeshi dhe Haki Arifaj. Për këtë rast ka rea [...]
Dy punonjësit e minierës së Artanës, që dyshohet se kanë vdekur, ishin në galerinë kryesore, kur ajo u shemb. Është shembur një pjesë e minierës s [...]
Në minieren e Artanes ka ndodhur një avari, ku ka pasur shembje dheu, në horizontin e 4. Burime të EkonomiaSot thonë se dyshohet se të bllokuar at [...]
Maqedonia e Veriut ka regjistruar të premten katër të vdekur nga Covid-19. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, tre viktima janë nga Shk [...]
Njoftimi i Gjykatës Kushtetuese: Vendimet nga seanca shqyrtuese e mbajtur më 28 maj 2020 Në seancën shqyrtuese të mbajtur më 28 maj 2020, Gjyka [...]
Nëntëmbëdhjetë pacientë janë shëruar të enjten nga COVID-19, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Kështu numri i të s [...]
Një vrasje e rëndë kishte ndodhur në fshatin Bërnjak të Komunës së Rahovecit gjatë muajit shkurt të këtij viti. Atje, pas një zënke verbale, vëllai k [...]
Pas kërkesës së vazhdueshme të Shoqatës së Transportuesve të Kosovës, Stacioni i Autobusëve në Prishtinë ka marrë një vendim lehtësues. Të gjithë [...]
Vendet e para me të cilat Mali i Zi do t’i rihapë kufijtë në fillim të qershorit, janë: Kroacia, Sllovenia, Austria, Gjermania, Polonia, Republika Çe [...]
1 2 3 38 30 / 1125 POSTS