Category: Politikë

1 2 3 142 30 / 4251 POSTS
Safete Hadërgjonaj sot është intervistuar nga prokurorët e Specializuar të Gjykatës së Hagës. Ajo pas intervistimit në Prishtinë, ka treguar se është [...]
Ish-presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiç, në një intervistë për edicionin e DW-së në gjuhën polake, ka folur për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. [...]
Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj ka ndryshuar qëndrim për prokurorët në kohë fushate. Përderisa një vit më parë prokurorin e dorëhequr Ele [...]
Rezultati i zgjedhjeve të 6 tetorit pritet të jetë i ngushtë mes subjekteve politike, mirëpo një rezultat të tillë mund ta përmbysë numri i madh i vo [...]
Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, listës së votuesve do t’i shtohen edhe 115 mijë votues të rinj, të cilët për herë të parë do të [...]
“Armata politike” e Ministrisë së Mbrojtjes i ka kushtuar buxhetit të shtetit mbi gjysmë milioni euro, për më pak se dy vjet. Shpenzimet veç e veç të [...]
Një polic dyshohet se ka ndërhyrë për të komprometuar hetimin e njërës nga aferat më të mëdha të korrupsionit në Kosovë, ku dyshohet se i janë shkakt [...]
Mathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mbetet e angazh [...]
Një ditë pas shortit për zgjedhje të numrave që partitë do t’i mbajnë në këto zgjedhje, është bërë publike edhe se si do të duken fletë votimet. N [...]
Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se me qeverinë e re duan të hapin një faqe të re për vendin. "Mbështetja e prindë [...]
Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka mbajtur mbledhjen e radhës në të cilen është bërë e ditur se rreth 35 mijë aplikues jashtë Kosovës janë pranuar n [...]
Ministri në largim I Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka vazhduar me shpalljen e konkurseve të reja për avancime të stafit, ndonëse vendi është në prag të [...]
Ka gati dy vite që pacientet të cilët duhet t’i nënshtrohen procesit të Hemodializës, një ampulë të rëndësishme që duhet të përdoret gjatë procesit e [...]
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa i është kundërpërgjigjur Daut Haradinajt të AAK-së lidhur me idenë e korrigjimit të kufijve. Haradinaj kishte thënë [...]
Bedri Hamza nuk është ministër i Punëve të Jashtme. Gjatë dy vjetëve ai e ka menaxhuar kuletën e shtetit, nga e cila veç vetë ka shpenzuar 30.308.14 [...]
Anëtari i kryesisë së LDK-së, Avdullah Hoti, ka kritikuar qeverinë në detyrë të Ramush Haradinajt për punësimet e paligjshme. Hoti përmes Facebook [...]
Kandidati për Kryeministër të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti është i pakënaqur edhe me marrëdhëniet mes Shqipërisë e Kosovës. Në nj [...]
Përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, gjatë debatit për politikat fiskale në RTK 1, ka thënë se për VV-në synim kryesor është rritja [...]
Është tërhequr shorti për numrat e partive politike në këto zgjedhje të jashtëzakonshme që mbahen me 6 tetor, raporton Express. Në shortin që ësht [...]
Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dënon praktikën abuzive të koalicionit dhe Qeverisë në largim, për punësime të paligjshme në sektorin publik, në k [...]
Më 22 maj të vitit 2018, Behare Kryeziu, drejtoresha e shkollës fillore “Mustafa Bakiu” në Prizren, ishte dënuar nga Gjykata Themelore e këtij qyteti [...]
Gjermania mund të shtojë angazhimin në zgjidhjen e çështjes së Kosovës duke emëruar një të dërguar special, njësoj siç ka bërë së fundmi SHBA-ja. [...]
Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, njëherësh edhe kryetari i kësaj partie, Albin Kurti, mbrëmë ka qenë i ftuar në emisionin Pressin [...]
Anëtari i Kryesisë i Lëvizjes Vetëvendosje (LV) dhe kandidati për deputet, Rexhep Selimi, ka bërë me dije se aktualisht kjo lëvizje është në fazën pë [...]
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) në mbledhjen e radhës ka marrë vendim për decertfikimin e tre kandidatëve të Partisë Euroatlantike dhe një të pa [...]
Edhe nëntë ditë kanë mbetur prej kur zyrtarisht do të fillojë fushata zgjedhore që u paraprin zgjedhjeve të jashtëzakonshme nacionale të 6 tetorit. M [...]
Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti, ka vizituar Besianën, me ç’rast është takuar edhe me qytetarë të kësaj komune. Si [...]
25 subjektet politike do të mësojnë të martën për renditjen e tyre në fletëvotimin e zgjedhjeve të 6 tetorit. 25 subjektet politike do të mësojnë [...]
Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë ka rikonfirmuar se Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizim dhe rrjedhimisht është koha e duhu [...]
I nominuari i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryeministër, Albin Kurti, është duke zhvilluar një takim me qytetarë në qytetin e Podujevës, ku ndër tjera p [...]
1 2 3 142 30 / 4251 POSTS