Category: Koronavirusi

1 2 3 13 30 / 382 POSTS
Shefi i kabinetit në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit, Alban Zogaj, ka deklaruar se në javën e parë të qershorit do vendosin për hapjen e k [...]
Maqedonia e Veriut ka regjistruar të premten katër të vdekur nga Covid-19. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, tre viktima janë nga Shk [...]
Nëntëmbëdhjetë pacientë janë shëruar të enjten nga COVID-19, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Kështu numri i të s [...]
Mjeku pneumolog, Arjan Mezini, tha sot se qytetarët shqiptarë duhet të mësohen të bashkëjetojnë me virusin vdekjeprurës të COVID-19. Ai pohoi se t [...]
Një nga shkencëtaret kryesore të Kinës paralajmëron se koronavirusi është vetëm “maja e ajsbergur”, përsa i përket asaj që njerëzit mund të përballen [...]
Pas kërkesës së vazhdueshme të Shoqatës së Transportuesve të Kosovës, Stacioni i Autobusëve në Prishtinë ka marrë një vendim lehtësues. Të gjithë [...]
Shefi i ekzekutivit Albin Kurti thotë se Ministria e Shëndetësisë është duke përgatitur manualin dhe doracakun të situatave për largim të masave, por [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 9 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i [...]
Autoritetet gjermane kanë parashikuar që të heqin kufizimet e udhëtimeve për turistët e 31 vendeve evropiane, duke nisur nga 15 qershori. Sipas ag [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka mbajtur një konferencë për media pas një takimi që ka pasur me kreun e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Ru [...]
Vendet e para me të cilat Mali i Zi do t’i rihapë kufijtë në fillim të qershorit, janë: Kroacia, Sllovenia, Austria, Gjermania, Polonia, Republika Çe [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se sot sot janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus në ven [...]
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se nga dita e enjte do të shtohet liria e lëvizjes. Ai ka thënë [...]
Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ka njoftuar se sot në orët e pasdites, pacienti A.H. (1961) nga komuna e Prizrenit, i dia [...]
Nëntë pacientë me COVID 19 janë duke u trajtuar sot në Klinikën Infektive, derisa katër prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore, tre me oksig [...]
Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se nuk do të ketë orë shtesë policorë në Kosovë me rastin e festës së Bajramit të Madh. Sipas MSH’së, masat akt [...]
Në Prizren 20 pjesëtarëve të Policisë së Kosovës do t’u merren mostrat për Covid-19, ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Prizren Shaban Osmano [...]
Koronavirusi nuk mbijeton në ujërat e detit. “Ky është një lajmi i mirë për ata që do të frekuentojnë plazhet këtë verë”, thanë studiuesit e ”Ifre [...]
Ka kaluar një muaj prej kur familja e Sevdije Kuklecit, 39-vjeçares nga fshati Lluga i Istogut ka qenë duke pritur rezultatin e autopsisë për të mësu [...]
Policia e Kosovës ka gjetur të hapura tetë lokale që ofrojnë shërbime për masazh, e të cilat funksiononin përkundër ndalimit të ushtrimit të veprimta [...]
Shefi i epidemiologut të Suedisë, Anders Tegnell ka komentuar raportin e ri. Suedia ka thënë se 7.3% e njerëzve në kryeqytetin e saj Stokholm kish [...]
Gjatë kohës së pandemisë në Kosovë, Agjencia i Ushqimit dhe Veterinarisë, ka kontrolluar vazhdimisht cilësinë e ushqimit. Zëdhënësi i AUV-it, Lamir T [...]
Sikurse shumica e bizneseve edhe më shumë se 400 autoshkolla në Kosovë tash e dy muaj nuk kanë operuar me punën e tyre për aftësimin e kandidatëve pë [...]
Ekzekutimi i pagesave prej 170 euro nga Pako Emergjente Fiskale, për muajin prill do të shtyhet për shkak të rritjes së numrit të atyre që kanë aplik [...]
Pesë vendet e Europës Qendrore, Gjermania, Austria, Hungaria, Sllovakia dhe Republika Çeke, mund t’i hapin kufijtë mes tyre rreth mesit të qershorit, [...]
Pesëmbëdhjetë pacientë janë shëruar të martën nga COVID – 19, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Ndërkohë të martën [...]
Një lajm i mirë ka ardhur nga Korea e Jugut, ku ekspertët deklarojnë se COVID-19 nuk rikthehet më tek një njeri i cili i ka kaluar atë. Ky lajm sh [...]
Kanë filluar të mblidhen në shesh të Prishtinës, disa persona, që kanë dalë për të falur namaz në publik, në shenjë proteste për mos hapje të xhamive [...]
Suedia ka arritur që t’i sjellë botës një metodë ndryshe në luftimin e epidemisë së koronavirusit, metodë kjo që ka nxitur shumë reagime. Në vend [...]
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka raportuar sot para anëtarëve të Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes lidh [...]
1 2 3 13 30 / 382 POSTS