Category: Interesante

1 2 3 4 5 6 33 120 / 985 POSTS
Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike Rozeta Hajdari e ka shkarkuar nga pozita udhëheqësin e Njësisë [...]
Presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i LDK’së, Isa Mustafa janë takuar pasditën e djeshme, pas takimit me të gjithë liderët e partive politike. Sipa [...]
Simptomat më të shpeshta të sulmit në zemër janë dhembja në gjoks, frymëmarrja e vështirësuar dhe ndjenja e krupës Sulmi në zemër shfaqet për shka [...]
Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për mënyrën e rritjes së fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutue [...]
Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, pret që Gjykata Kushtetuese të veprojë duke pasur konsideratë interesin e të punësuarve të sektorit publik, sa i [...]
Ministri i Financave, Besnik Bislimi ka thënë se deri tani janë grumbulluar 391.886 euro nga diaspora për fondin e Qeverisë për t’i ndihmuar institu [...]
Komandati i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama ka kërkuar nga Ministri i Mbrojtjes dhe Qeveria në detyrë, që mjetet financiare shtesë për pj [...]
Sipas të dhënave të Institutit Kombtar të Shëndetit Publik deri më tani në Kosovë nga Koronavirusi janë shëruar 71 persona. "Sot më 15 prill 2020, [...]
Avokati i Popullit po pret qe Qeveria në detyrë ta publikojë formalisht vendimin për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve në 90 minuta brenda ditës, pë [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së sotme janë testuar gjithsej 137 mostra të marra nga Klinika Infektive, [...]
Në një intervistë për gazetën “Sonntagsblick” të dielën, presidentja zvicerane Simonetta Sommaruga tha se dekonfinimi do të zhvillohet në faza dhe ha [...]
Ekspertet po paralajmërojnë se si këpucët mund të përhapin koronavirusin. Javid Abdelmoneim, një doktor i A&E, dhe virologia Dr Lisa Cross kan [...]
Tuneli dezinfektues prej dje është vendosur në oborrin e Qendrës Kryesore për Mjekësi Familjare në kryeqytet, pranë tendës së triazhimit, si masë mbr [...]
Ideja se moti i ngrohtë mund të ndalë koronavirusin është zbehur pasi virusi është shpërndarë në të gjithë botën. Por a mundet një hulumtim i ri të j [...]
Pamjet e momentit kur korona virusi i ri SARS-CoV-2 infekton qelizën e shëndoshë njerëzore është zënë nga shkencëtarët e qendrës më të madhe shëndetë [...]
Organizata ndërkombëtare bamirëse Oxfam, ka paralajmëruar se gjysmë milardë njerëz në botë mund të përfshihen nga varfëria, për shkak të krizës së ko [...]
Genc Kelmendi, mjek shqiptar në Shtutgart të Gjermanisë, bëri thirrje që të mos ketë panik nga koronavirusi. Në një lidhje të drejtpërdrejtë me st [...]
Në të gjithë vendet e botës kjo lule është simbol kundër tumorit, por tani shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se kjo lule që lulëzon në oborre, mu [...]
Kjo është historia e dy të moshuarve shqiptarë, që jetojnë në një fshat të Shëngjergjit në Shqipëri. Qemal dhe Ishe Murati kanë bashkëjetuar me fa [...]
Deri tani janë mbi 1.5 milion teste pozitive për koronavirus në të gjithë botën. Shkalla e testimit ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme nga n [...]
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka uruar qytetarët dhe institucionet e Kosovës për ditën e Kushtetutës. Kjo ambasadë ka theksuar se [...]
Mbrëmjen e së hënës është shënuar rasti I dytë me virusin COVID-19 në komunën e Suharekës. Një 21-vjeçar nga fshati Bllacë është konfirmuar me korona [...]
Edhe një pacient i infektuar me Covid 19 është duke shkuar drejt shërimit duke e çuar kështu në 25 numrin e personave të shëruar nga Covid 19 në Koso [...]
Qeveria austriake ka planifikuar t’i rihapë dyqanet duke filluar nga java e ardhshme si hap fillestar për lehtësimin e izolimit. Zyrtarët thanë se ve [...]
Gjermania ka hartuar plane për ta përfunduar izolimin pas 19 prillit, raporton Reuters, transmeton Gazeta Express. Gjermania ka hartuar një listë [...]
Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha dhe infektologu Sali Ahmeti, kanë folur për dy personat që vdiqën sot si pasojë e ko [...]
13 punonjës shëndetësor të mjekësisë urgjente në Prishtinë janë dërguar në vetizolim si pasojë e kontaktit që patën me 59-vjeçarin e prekur nga Covid [...]
Një burrë 59-vjeçar dhe një grua 70-vjeçare janë dy viktimat e fundit në Kosovë të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të fundit si pasojë e koro [...]
Agrom Demi nga Instituti GAP mendon që radiotelevizioni publik i Kosovës (RTK) duhet të mbyllet krejt. “Një kohë kam avoku për më ndryshu mënyrën [...]
Mjeku nga Gjakova, Jetish Jetishi ka njoftuar se dje është liruar nga Klinika Infektive, si i shëruar nga koronavirusi. Jetishi ka thënë se falë resp [...]
1 2 3 4 5 6 33 120 / 985 POSTS