Category: Interesante

1 2 3 4 5 6 33 120 / 967 POSTS
Kjo është historia e dy të moshuarve shqiptarë, që jetojnë në një fshat të Shëngjergjit në Shqipëri. Qemal dhe Ishe Murati kanë bashkëjetuar me fa [...]
Deri tani janë mbi 1.5 milion teste pozitive për koronavirus në të gjithë botën. Shkalla e testimit ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme nga n [...]
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka uruar qytetarët dhe institucionet e Kosovës për ditën e Kushtetutës. Kjo ambasadë ka theksuar se [...]
Mbrëmjen e së hënës është shënuar rasti I dytë me virusin COVID-19 në komunën e Suharekës. Një 21-vjeçar nga fshati Bllacë është konfirmuar me korona [...]
Edhe një pacient i infektuar me Covid 19 është duke shkuar drejt shërimit duke e çuar kështu në 25 numrin e personave të shëruar nga Covid 19 në Koso [...]
Qeveria austriake ka planifikuar t’i rihapë dyqanet duke filluar nga java e ardhshme si hap fillestar për lehtësimin e izolimit. Zyrtarët thanë se ve [...]
Gjermania ka hartuar plane për ta përfunduar izolimin pas 19 prillit, raporton Reuters, transmeton Gazeta Express. Gjermania ka hartuar një listë [...]
Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha dhe infektologu Sali Ahmeti, kanë folur për dy personat që vdiqën sot si pasojë e ko [...]
13 punonjës shëndetësor të mjekësisë urgjente në Prishtinë janë dërguar në vetizolim si pasojë e kontaktit që patën me 59-vjeçarin e prekur nga Covid [...]
Një burrë 59-vjeçar dhe një grua 70-vjeçare janë dy viktimat e fundit në Kosovë të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të fundit si pasojë e koro [...]
Agrom Demi nga Instituti GAP mendon që radiotelevizioni publik i Kosovës (RTK) duhet të mbyllet krejt. “Një kohë kam avoku për më ndryshu mënyrën [...]
Mjeku nga Gjakova, Jetish Jetishi ka njoftuar se dje është liruar nga Klinika Infektive, si i shëruar nga koronavirusi. Jetishi ka thënë se falë resp [...]
Mëngjesin e së shtunës, një grua ka tentuar të ikë nga Qendra e Studentëve, që po shërben si karantinë për te kthyerit nga Europa në Kosovë Një gr [...]
Pas 14 ditësh qëndrimi në  karantinë në Qendrën Studentore në Prishtinë kanë filluar të dalin disa nga  personat të cilët kishin ardhur në [...]
Mjeku kosovar, Visar Berisha ka paralajmëruar se do të mbesim gjatë të mbyllur në shtëpi për shkak të koronavirusit. Përmes një postimi në Faceboo [...]
“Vepro herët, me të gjithë forcën”, kjo është këshilla që jep Gjenerali Robert Abrams për të luftuar koronavirusin. Ai është gjenerali më i lartë ame [...]
Ndër filmat më të shikuar aktualisht në platformën Netflix është “Miracle in Cell No.7” (Mrekullia në qelinë numër 7). Fjala është për një film tu [...]
Bordi i Drejtorëve të Postës kanë reaguar pas shkarkimit të tyre nga ana e qeverisë në detyrë ditën e djeshme. Bordi i Drejtëorëve të shkarkuar ka [...]
Tanimë dihet se personat me sëmundje dhe probleme shëndetësore ekzistuese, janë më të rrezikuar të infektohen me COVID-19. Mirëpo së fundmi, është th [...]
Ka vdekur autorja e njohur Leze Qena Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar Shefi i Intenzivës në QKUKU, Shaqir Uka. Ai ka treguar se aktor [...]
Lidhja Demokratike e Kosovës u është përgjigjur akuzave se po bashkëpunon me presidentin Hashim Thaçi për të rrëzuar qeverinë në të cilën është vetë [...]
Tenori shqiptar me famë botërore, Ramë Lahaj, në një postim në Facebook, ka pyetur nëse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani do ta çlirojnë vendin nga injora [...]
Që nga fundi i vitit 2019, një koronavirus i ri, i quajtur COVID-19, është përhapur në më shumë se 100 vende dhe ka vrarë më shumë se 6 mijë njerëz, [...]
Janë konfirmuar edhe dy raste të reja me koronavirus në vend, duke bërë që numri të shkojë në 15. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i S [...]
Zëvendëskryeministri Avdulla Hoti ka njoftuar se Qeveria në koordinim me bizneset do të marrë masa shtesë për lehtësimin e jetës së qytetarëve në kët [...]
Shkrimtari e dramaturgu kosovar, Musa Ramadani, ka vdekur sot në moshën 76-vjeçare. Homazhet për nderë të jetës dhe veprës së tij do të mbahen nes [...]
Ka filluar takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe emisarëve specialë të presidentit të Francës, Emmanuel Macron, dhe kancelares g [...]
Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, ka thënë se është e dhimbshme që edhe pas dy dekadave pas lufte, po mbahen ende të heshtura tregimet e dhunës. [...]
Për veprat që kanë bërë sa ishin në liri, po e vuajnë dënimin prapa grilave, në qendrën korrektuese në Lipjan.Përditshmëria e tyre nis tek qelitë e m [...]
186 vjet më parë, pikërisht në vitin 1830, Presidenti i 16’të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Abraham Lincoln i drejtohej mësuesit të djalit të t [...]
1 2 3 4 5 6 33 120 / 967 POSTS