Category: Interesante

1 2 3 4 5 33 90 / 963 POSTS
Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë të hospitalizuar 36 persona të infektuar me COVID-19. Valbon Krasniqi, infek [...]
Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka kërkuar nga Prokuroria që ta ketë në prioritet rastin e vdekjes së 26 vjeçarit i cili u hodh dje n [...]
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, thotë se personalisht e ka menduar dorëheqjen, pas vdekjes së 26-vjeçarit në konvikte. Ministri në detyrë i [...]
Avokati i Popullit, në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, i ka konsideruar shqetësuese rastet në rritje gjatë këtij viti të kërcënimeve, sulmeve fi [...]
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka falënderuar Ministrinë e Shëndetësisë dhe stafin mjekësor për kontributin në normalizimin e situatës me korona [...]
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me ushtruesin e detyrës së ministrit të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhel [...]
“Ne ishim dy agjentë periferikë që patëm mundësinë të punonin në një çështje të papërsëritshme: të ishim ushtarë të vijës së parë në ndjekjen më të m [...]
Acidi citrik ose siç e njohim rëndom limontozi është një substancë e nevojshme që gjendet tek shumë fruta si limonët, portokallet, qitro, kivi, mollë [...]
Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike Rozeta Hajdari e ka shkarkuar nga pozita udhëheqësin e Njësisë [...]
Presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i LDK’së, Isa Mustafa janë takuar pasditën e djeshme, pas takimit me të gjithë liderët e partive politike. Sipa [...]
Simptomat më të shpeshta të sulmit në zemër janë dhembja në gjoks, frymëmarrja e vështirësuar dhe ndjenja e krupës Sulmi në zemër shfaqet për shka [...]
Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për mënyrën e rritjes së fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutue [...]
Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, pret që Gjykata Kushtetuese të veprojë duke pasur konsideratë interesin e të punësuarve të sektorit publik, sa i [...]
Ministri i Financave, Besnik Bislimi ka thënë se deri tani janë grumbulluar 391.886 euro nga diaspora për fondin e Qeverisë për t’i ndihmuar institu [...]
Komandati i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama ka kërkuar nga Ministri i Mbrojtjes dhe Qeveria në detyrë, që mjetet financiare shtesë për pj [...]
Sipas të dhënave të Institutit Kombtar të Shëndetit Publik deri më tani në Kosovë nga Koronavirusi janë shëruar 71 persona. "Sot më 15 prill 2020, [...]
Avokati i Popullit po pret qe Qeveria në detyrë ta publikojë formalisht vendimin për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve në 90 minuta brenda ditës, pë [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së sotme janë testuar gjithsej 137 mostra të marra nga Klinika Infektive, [...]
Në një intervistë për gazetën “Sonntagsblick” të dielën, presidentja zvicerane Simonetta Sommaruga tha se dekonfinimi do të zhvillohet në faza dhe ha [...]
Ekspertet po paralajmërojnë se si këpucët mund të përhapin koronavirusin. Javid Abdelmoneim, një doktor i A&E, dhe virologia Dr Lisa Cross kan [...]
Tuneli dezinfektues prej dje është vendosur në oborrin e Qendrës Kryesore për Mjekësi Familjare në kryeqytet, pranë tendës së triazhimit, si masë mbr [...]
Ideja se moti i ngrohtë mund të ndalë koronavirusin është zbehur pasi virusi është shpërndarë në të gjithë botën. Por a mundet një hulumtim i ri të j [...]
Pamjet e momentit kur korona virusi i ri SARS-CoV-2 infekton qelizën e shëndoshë njerëzore është zënë nga shkencëtarët e qendrës më të madhe shëndetë [...]
Organizata ndërkombëtare bamirëse Oxfam, ka paralajmëruar se gjysmë milardë njerëz në botë mund të përfshihen nga varfëria, për shkak të krizës së ko [...]
Genc Kelmendi, mjek shqiptar në Shtutgart të Gjermanisë, bëri thirrje që të mos ketë panik nga koronavirusi. Në një lidhje të drejtpërdrejtë me st [...]
Në të gjithë vendet e botës kjo lule është simbol kundër tumorit, por tani shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se kjo lule që lulëzon në oborre, mu [...]
Kjo është historia e dy të moshuarve shqiptarë, që jetojnë në një fshat të Shëngjergjit në Shqipëri. Qemal dhe Ishe Murati kanë bashkëjetuar me fa [...]
Deri tani janë mbi 1.5 milion teste pozitive për koronavirus në të gjithë botën. Shkalla e testimit ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme nga n [...]
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka uruar qytetarët dhe institucionet e Kosovës për ditën e Kushtetutës. Kjo ambasadë ka theksuar se [...]
Mbrëmjen e së hënës është shënuar rasti I dytë me virusin COVID-19 në komunën e Suharekës. Një 21-vjeçar nga fshati Bllacë është konfirmuar me korona [...]
1 2 3 4 5 33 90 / 963 POSTS