Category: Ekonomi

1 67 68 69 70 71 2070 / 2127 POSTS
Nga muaji mars, Kosova dhe Shqipëria do të fillojnë me zbatimin e marrëveshjes për doganat. Nga marsi, pika doganore kufitare Morinë - Vërmicë që lidh [...]
Shkalla e lartë e papunësisë dhe kushtet e vështira socio-ekonomike kanë bërë që shumë persona të marrin kredi për financimin e nevoja të ndryshme fam [...]
Raporti financiar për periudhën janar – dhjetor 2017, i cili pritet të shqyrtohet në seancën e radhës të Kuvendit Komunal me përmbajtjen aktuale nuk i [...]
Ministri i jashtëm i Japonisë, Tarō Kōno, shtroi sot darkë pune për homologun e vet, kryediplomatin e Kosovës, Behgjet Pacolli, shoqëruar nga ministri [...]
Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet, ka thënë se shteti i Zvicrës është një ndër partnerët më të mëdhenjë bilateral të Kosovës në rrugën [...]
Kryetari i Odës Ekonomike, Safet Gërxhaliu dhe drejtuesit e Odës rajonale të Prizrenit, kanë vizituar kryetarin e komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuk [...]
Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka hequr dorë nga falja e borxheve për ambalazhuesit e ujit. Në mbledhjen e Qeverisë, të mërkurën, ai ka n [...]
Instituti GAP në tryezën e mbajtur ku ka prezantuar analizën ‘Efektet e Ligjit për Faljen e Borxheve’ tha se procesi i faljes së borxheve s’ka qenë tr [...]
Sipas të dhënave të prezantuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) në raportin ‘Indeksi i Çmimeve të Inputeve dhe Çmimet në Bujqësi, periudh [...]
Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Minsitrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës dhe Ambasadën e Danimarkës në Zagreb kanë filluar përgaditjet për [...]
Qeveria e Kosovës miratoi Nismën për negocimin e Marrëveshjes së Grantit me Departamentin Federal të Punëve të Jashtme të Zvicrës për financimin e pro [...]
Ambasadori i Sllovenisë në Kosovës, Bojan Bertoncelj, i shoqëruar edhe nga bashkëpunëtorët e tij, është takuar të martën me kryetarin e Odës Ekonomike [...]
(EkonomiaSot) - Shteti serb po zhvillon përgatitjet përfundimtare para se të nënshkruajë dhënien me koncesionim të Aeroportit të Beogradit, "Nikola Te [...]
Mbi 800 biznese, shumica nga to nga sektori i tregtisë, kanë përfituar nga Fondi Kosovar për Garantimin e Kredive, fond ky që është themeluar në janar [...]
Duket se firmat kineze nuk kanë të ndalur në turin e tyre të blerjes së kompanive evropiane. Rasti më i fundit që u publikua dje përmes një komunikate [...]
Pëfaqësues të Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), sëbashku me pesë Odat Ekonomike të vendeve të Ballkanit Perendimor po marrin pjesë në Samitin e Investi [...]
Thuajse gjysma (48.7%) e personave të papunësuar në Bashkimin Europian ishin në rrezik të varfërisë në vitin 2016.  Në 10 vitet e fundit, përqindja e [...]
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, nënshkroi, në emër të Bankës së Shqipërisë, memorandumin e mirëkuptimit për nxitjen e bashkëpunimit pë [...]
Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë në axhendën e tyre një seri reformash të brendshme por edhe të lidhura me njëra-tjetrën që synojnë ngushtimin e hen [...]
Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka theksuar se gjatë Samitit të Ballkanit Perëndimor të organizuar nga Banka Evropiane për Rindërtim e Zhvillim ( [...]
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në kuadër të Samitit të Investimeve të Ballkanit Perëndimor, zhvilloi një takim me presidentin [...]
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka së bashku me Kryeministrin Ramush Haradinaj, po merr pjesë në Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndi [...]
Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë dhe kompania Pricewaterhouse Coopers (PwC) kanë organizuar një punëtori mbi rregulloren e përgjithshme për mbrojtjen [...]
Kompania britanike “Kosovo Metal Group” është duke përgatitur lëndë ndaj shtetit të Kosovës në Arbitrazh me një pretendim prej 100 milionë eurosh. Ajo [...]
Megjithëse gazjellësi TAP do të kalojë nëpër Shqipëri, ai nuk do të mund të shfrytëzohet nga Shqipëria përderisa kjo e fundit nuk ka rrjet të shpërnda [...]
Sistemi socialist ishte proklamuar si sistemi në të cilin do të kishte bollëk për secilin, dhe ku secili do të ishte i barabartë. Mirëpo pas disa deka [...]
Drejtori ekzekutiv i NLB Bankës në Mal të Zi, slloveni Robert Kleindienst, ka humbur licencën e tij bankare pasi krahasoi shtetin e Malit të Zi me ven [...]
Qindra miliona euro llogariten investimet që janë realizuar në termocentralet e Korporatës Energjetike të Kosovës, që nga viti 2013 kur edhe është pri [...]
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu, së bashku me Koordinatorin rajonal nga Zyra e Kryeministrit, Gazmend Abrashi në një konfe [...]
1 67 68 69 70 71 2070 / 2127 POSTS