Category: Ekonomi

1 2 3 4 5 71 90 / 2105 POSTS
Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, aktualisht ushtron gjashtë funksione. Përveç pagës që merr nga Prokuroria e Shtetit, ai merr pagë edhe si [...]
Përderisa rreth 120 mijë persona janë në kërkim të një pune, në vend ka zyrtarë që mbajnë disa vende pune në të njëjtën kohë. Një prej tyre është edh [...]
Dy nga resurset më të rëndësishme dhe vitale për Kosovën, siç është Trepça dhe Ujmani po raportohet se mund të jenë të jenë temë e negociatave nesër [...]
Qeveria ka marrë vendim që Komisionit Qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish-përndjekjeve politik tu ndahen mbi 44 mijë euro për [...]
Qeveria e Kosovës në krye me Avdullah Hotin sot ka mbajtur mbledhjen e 24’të, në të cilën janë marrë disa vendime. Në këtë mbledhje, është miratuar v [...]
Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë ka miratuar listën e dëshmitarëve. Kjo listë përfshinë gamë të gjerë zyrtar [...]
Komisioni Evropian ka ndarë sot 100 milionë euro për Kosovën. Kushtet e politikave për këto 100 milionë euro nga programi mikro-financiar lidhen m [...]
Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri ka thënë se tërheqja e 10 përqindëshit nga Fondi Pensional i Kursimeve, nuk do të mund të bëhet deri pas rreth tri [...]
Fondi Pensional i Kursimeve ka bërë me dije se është duke pritur miratimin e ndryshimeve ligjore në Kuvendin e Kosovës të cilat do t’u mundësonin kon [...]
Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga partia Lëvizja Vetëvendosje dhe kryetari i Komisionit për Buxhet dhe Transfere, Hekuran Murati, ka adresuar kritik [...]
Në adresë të Bankës Qendrore të Kosovës kanë shkuar gjithsej 755 ankesa të konsumatorëve kosovarë ndaj bankave komerciale në vend, vetëm prej muajit [...]
Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, ka bërë deklarimin e pasurisë për Agjencionin Kundër Korrupsionit (AKK). Ministri Quni, në pronësi të përbashkët [...]
Kuvendi i Kosovës sot (e premte) pritet ta shqyrtojë Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19 në territorin e Republikës së K [...]
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje i cili është edhe kryetar i Komisionit për Buxhet dhe Financa, Hekuran Murati ka thënë se qeveria ka proklamuar rimë [...]
Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se pavarësisht zhvillimeve, dinamika e punës së Qeverisë nuk do të ndikohet, derisa ka shtuar se dy prioritetet e [...]
Deputetët e Vetëvendosjes, Hekuran Murati dhe Mefail Bajqinovci, kanë siguruar mjetet shtesë për zjarrfikësit për rrezikshmërinë dhe angazhimin e tyr [...]
Deputetët nga Lëvizja Vetëvendosje, Dimal Basha e Enver Haliti kanë propozuar që në buxhetin për vitin 2020 të sigurohen mjetet për rinovimin e Xhami [...]
Deputeti i Vetëvendosjes, Hekuran Murati, përmes një statusi në "Facebook", ka njoftuar se iniciativa e Grupit të Vetëvendosjes për heqjen e obligime [...]
Administrata Tatimore e Kosovës ia ka mbyllur xhirollogaritë Postës së Kosovës për borxhet e vitit 2018/19. Një gjë të tillë e kanë konfirmuar për [...]
Pas bllokimit të llogarive të Telekomit sot do të protestohet para Qeverisë së Kosovës. Lajmin e kanë bërë të ditur nga Sindikata e Telekomit. [...]
Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës ka kaluar projektligji për rimëkëmbje ekonomike. Me këtë projektligj parashihet që qytetarët t’i tërhe [...]
Përmbaruesi privat që përfaqëson “DARDAFON.NET” ka urdhëruar bankën Raiffeisen Bank që nga llogaria e Telekomit të Kosovës brenda 60 minutave të bëjë [...]
Komisioni për Buxhet dhe Transfere ka votuar kundër uljes së akcizës në lëngje nga 4.5 cent për litër në 0.5 cent për litër. Ministrja e Financave, H [...]
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thirrur sot një takim në Qeveri për të diskutuar lidhur me situatën pas bllokimit të llogarive bankare në T [...]
Moskujdesi i shtetit ndaj bizneseve dhe punëtorëve, ka bërë që 10% e bizneseve në komunat e Kosovës kryesisht të sektorit të gastronomisë të faliment [...]
Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), ka akuzuar Prokurorinë e Shtetit në lidhje me heshtjen dhe mos hetimin për situatën e krijuar në Tele [...]
Tash e shumë vjet institucionet e Kosovës i kushtëzojnë qytetarët e vendit të paguajnë tatimin në pronë dhe disa shërbime të tjera komunale për regji [...]
Shumë qytetarë, punëtorë e të papunë po presin t’i marrin paratë nga Pakoja Fiskale Emergjente që ua premtoi shteti. Para tri ditësh, në Kuvend u vot [...]
Qeveria e kryeministrit Avdullah Hoti ka vendosur të akomodojë në pozita sekretarësh vetëm njerëz të afërt me partitë e koalicionit. Ajo jashtëligjsh [...]
Mbi 92 mijë euro të taksapaguesve kosovarë janë shpenzuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik vitin e kaluar për t’i paguar 18 punonjës të ish-strukt [...]
1 2 3 4 5 71 90 / 2105 POSTS