Category: Ekonomi

1 2 3 4 71 60 / 2105 POSTS
Prokuroria Themelore në Prishtinë ka njoftuar se ka ngritur aktakuzë kundër ish-Kryeshefit Ekzekutiv të PTK’se, Shyqri Haxhë, nën dyshimin se ka krye [...]
Nëse është e suksesshme, skema vlerësohet të kushtojë 45 miliardë CHF. Një iniciativë e cila do të kulmonte me referendum për të paguar çdo qyteta [...]
Kryesuesi i bordit të AKP-së, për një mbledhje të bordit u pagua mbi 3 mijë euro, raporton EkonomiaSot. Kjo është bërë e ditur gjatë seancës het [...]
Ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ali Sadriu gjatë raportimit në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë, ka [...]
Në kuadër të pakos për rimëkëmbje ekonomike, qeveria e Kosovës ka paraparë që qytetarët të mund të nxjerrin 10% nga Fondi Pensional. Në këtë pjesë [...]
Një deklaratë e kryesuesit të Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Blerim Rexhës, se toka e shtetit është dhënë pothuajse falas, ka ngjallur [...]
Ramush Haradinaj gjatë kohës sa ende e mbante postin e kryeministrit të vendit, kishte deklaruar se gjatë vitit 2009, ai kishte blerë një tokë kodrin [...]
Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi pas një takimi virtual për “pasiguri të konsiderueshme”, që mund të pengojnë rimëkëmbjem ekonomike globale ng [...]
Shkelzen Lluka, ish drejtor menaxhues në Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP), është marrë të enjten në pyetje nga Komisioni Hetimor parlamentar [...]
Pesëdhjetë hektarë tokë të pronës shoqërore janë shitë vetëm nga një euro ari në Agjencinë Kosovare e Privatizimit(AKP). Kjo ishte një ndër arsyet [...]
Bizneset të cilat kanë pasur humbje si pasojë e pandemisë COVID-19 do të ndihmohen nga Fondi për Rimëkëmbjen Ekonomike, ku Qeveria e Kosovës nga ky F [...]
Ardi Shita, pronar i dy bizneseve në vend, ka deklaruar se dje janë njoftuar nga Ministria e Financave se komisioni ka vendosur që bizneset e tyre t’ [...]
Zyra e Kryeministrit ka ndarë rreth 10 mijë euro për larjen e automjeteve zyrtare. Përmes njoftimit për kontratë të publikuar në faqen zyrtare të [...]
Ka kaluar në lexim të parë në Kuvend të Kosovës Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, raporton Gazeta Express. Kjo është hera e shtatë që ky pro [...]
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka dal kundër tërheqjes së 10 përqindëshit nga Fondi Pensional i Kursimeve. Sipas FMN’në, tërheqja e këtyre parave, zvogël [...]
Lëvizja Vetëvendosje po kërkon që të pezullohet dhënia e lejeve për ndërtimin e hidrocentraleve. Deputeti i VV-së, në Komisionin hetimor parlamentar [...]
Shoqata e Bankave te Kosovës reagon ndaj aksionit të kryer sot nga aktivistët e Partisë Social Demokrate-PSD të cilët kanë shprehur pakënaqësitë e ty [...]
Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Sokoll Havolli, ka thënë se projeksionet janë që të ketë rënie ekonomike në Kosovë këtë vit p [...]
Bizneset të cilat kanë pasur humbje si pasojë e pandemisë me COVID-19 do të ndihmohen nga Fondi për Rimëkëmbje Ekonomike i Qeverisë së Kosovës në baz [...]
Kryesuesi i Komisionit Hetimor Parlamentar për çështjen e privatizimit në Kosovë, Hajrulla Çeku, sot mbajti konferencë për media në lidhje me punën e [...]
Kryesuesi i Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë, Hajrulla Çeku, në një konferencë për media, ka treguar për ve [...]
Dhoma Britanike e Tregtisë në Kosovë (BCCK) ka dalë me komunikatë për media duke kërkuar masa për mbrojtjen e mjedisit dhe shëndetit publik duke prom [...]
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit të saj ka miratuar vendimin për dyfishimin e subvencioneve për bujqit. Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dh [...]
Odat ekonomike të Kosovës dhe Serbisë janë pajtuar që të krijojnë një grup punues, që do të ndihmojë qeveritë e të dyja shteteve për të zbatuar proje [...]
Në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë është miratuar lista e parë e dëshmitarëve dhe caktimi i intervistave. [...]
Deputeti i Vetëvendosjes, Hekuran Murati,  ka akuzuar Qeverinë Hoti që nuk po i përkrah qytetarët dhe bizneset. Ai përmes një shkrimi në "Fac [...]
Eksportet e Shqipërisë drejt Kosovës për tetë muajt e parë të këtij viti kanë rënë me pothuajse 25%. Të dhënat e tregtisë së jashtme nga Instat tr [...]
Për shkak të mungesës së kuorumit, Kuvendi i Kosovës nuk arriti të votojë Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike COVID-19. Kryetarja e Kuvendit të [...]
Kompania amerikane Vaiu Internacional, e specializuar për teknologji smart, inovacione etj dhe njëra prej kompanive amerikane që ka investuar së fund [...]
Rreth 950 zyrtarë të lartë publikë do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë nga Agjencia Kundër Korrupsionit. Në mesin e zyrtarëve që do t’ [...]
1 2 3 4 71 60 / 2105 POSTS