Category: Ekonomi

1 2 3 71 30 / 2127 POSTS
Afër 30 mijë puntorë që humbën punën gjatë pandemisë, mund të mos marrin 300 eurot që iu premtuan. Ky ishte kushtëzimi i Partisë Demokratike të Ko [...]
Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka thënë se për projektin e autostradës që del nga marrëveshja me Serbinë e nënshkruar në SHBA, kanë apliku [...]
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar ndarjet buxhetore për projektligjin për Buxhetin e vitit 2021. Pas një debati të ashpër mbi ndarjet [...]
Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën në orën 11:00 do të mbahet seancë e jashtëzakonshme. Në këtë seancë pritet të votohet Projektligji mbi n [...]
Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës ka njoftuar se sot fillon ekzekutimi i pagesave për përfituesit e 10%. Kjo është bërë e ditur në një njofti [...]
Sot është mbajtur mbledhja e 50-të e Qeverisë së Kosovës. Në këtë mbledhje janë marrë disa vendime. Për të njëjtat ka njoftuar kryeministria pë [...]
Në disa media sot është raportuar se qytetarët do të mund t’i marrin nga sot paratë e Trustit. Megjithatë, një gjë e tillë është mohuar nga Fondi [...]
Në Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë pritet të dëshmojnë edhe katër ndërkombëtarë të cilët kanë punuar në Agj [...]
Deklarimi i anëtarit të Bordit të Drejtorëve në Agjencinë Kosovare të Privatizimit, Hajzer Salihu, se kjo agjenci nuk bën harxhime luksi, në prezanti [...]
Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike ka shqyrtuar raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare 2019 për Postën e Kosovës. Arta Ba [...]
Shoqata e Gastronomëve të Kosovës u ka bërë thirrje institucioneve të vendit për zgjatje të orarit të punës. Në këtë thirrje, gastronomët thonë se [...]
Instituti Demokratik i Kosovës ka bërë të ditur se Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) më 10 dhjetor 2020 ka shpallur tenderi [...]
Sot në orën 15:00 do të hapet aplikimi për tërheqjen e 10 përqindshit të mjeteve të Trustit. Faqja e Trustit në Facebook ka shpërndarë një video k [...]
Teksa Kosova po përballet me gjendje të rëndë ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19, disa zyrtarë kanë vendosur të rehatojnë vetën. Më 3 dhjetor [...]
Të premten nga ora 15:00 të gjithë qytetarët që kanë para të kursyera në Fondin Pensional të Kosovës (Trust) do të mund t`i tërheqin ato përmes platf [...]
Pas takimit me zyrtarë të BQK-së dhe Trustit, kryeministri i vendit Avdullah Hoti është deklaruar në një konferencë për media. Ai ka thënë që të g [...]
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka sqaruar edhe njëherë përfitimet e sektorit privat nga Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomik [...]
Produkte me mbetje të peroksid hidrogjeni, e që konsiderohen me rrezik të lartë, janë gjetur duke u shitur në tregun kosovar. Këto produkte në Kosovë [...]
Administrata Tatimore ka njoftuar tatimpaguesit që kanë obligime të papaguara ndaj ATK’së se mund të përfitojnë nga falja e interesit. Përmes një [...]
Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike u përmend qysh para gjashtë muajsh, por hapa konkretë për jetësimin e tij, u morën ditën e premte kur pas shumë tentim [...]
Lëvizja Vetëvendosje ka akuzuar Qeverinë Hoti se me Ligjin për rimëkëmbjen ekonomike ka bërë shumë pabarazi në popull. Sipas kësaj partie, ligji favo [...]
Kuvendi i Kosovës e ka miratuar sot projektligjin që lejon tërheqjen e 10% të kursimeve pensionale nga Trusti. Në lidhje më këtë kanë reaguar edhe [...]
Analisti politik, Ymer Mushkolaj ka reaguar pas deklaratave të djeshme të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Driton Selmanaj se është i lodhur me rrëf [...]
Në 16 ministri, sa janë aktualisht në Qeverinë e Kosovës të udhëhequr nga Avdullah Hoti, janë të punësuar plot 49 zëvendësministra. Sa ishte pjesë [...]
Hysen Vrajolli ka dhënë dorëheqje nga pozita e drejtorit në minierën e Trepçës. Këtë e ka konfirmuar për Express, Shyqri Sadiku.l Z.Hysen Vrajo [...]
Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka rezultuar pozitive me COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar vetë ajo. ” Të nderuar qytetarë, Sot jam testuar [...]
Gjykata Themelore në Prishtinë e ka aprovuar pjesërisht kërkesëpadinë  ish-guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Hashim Rexhepi, i c [...]
Telekomi njofton se janë zhbllokuar llogaritë e Telekomit, të cilat ishin bllokuar si pasojë e borxhit ndaj kompansië së Blerim Devollit. Telekomi [...]
Punëtorët e Telekomit të Kosovës kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës lidhur me bllokimin e llogarive bankare dhe zhvatjes së Postë Telekomit të [...]
Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka publikuar të dhënat e fundit rreth përformancës së sektorit bankar, gjatë këtij viti. Në periudhën janar-shtator [...]
1 2 3 71 30 / 2127 POSTS