Category: Ballina

1 61 62 63 64 1890 / 1911 POSTS
Nënshkrimi i deklaratës së përbashkët, respektivisht aneksit të Marrëveshjes për demarkacionin e kufirit mes Malit të Zi dhe Kosovës, është një hap i [...]
Sot në axhendë për festimin e 10-vjetorit të pavarësisë, në axhendë ishte edhe parakalimi i Forcave të Armatosura të Kosovës dhe Policisë se Kosovës. [...]
Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora ka dalur në një konferencë për shtyp të mbajtur në Prishtinë pak orë para se të performoj në ditën e pavarësë së [...]
Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) në 10 vjetorin Pavarësisë së Kosovës ka prezantuar indikatorët kyç ekonomikë në periudhën 10-vjeçare të pavarësisë. Aty [...]
Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u bë shtet i pavarur. Sot bëhen dhjetë vjet që vendi ynë feston shtetësinë. Për një dekadë, shteti më i ri në [...]
17 shkurti i vitit 2008 kishte qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, mirëpo kjo nuk i kishte ndaluar qytetarët të dalin dhe të festojnë. Me r [...]
Kosova po shënon jubileun e parë të pavarësisë. Për 10 vjet të shtetësisë, Kosovën e kanë njohur 116 shtete. Por, shteti më i ri evropian ende nuk e k [...]
Në 10 vjetorin e Pavarsisë së Kosovës monumenti i  "NewBorn" ka marrë pamje të re. Autori i këtij monumenti është Fisnik Ismajli, tashmë deputet në [...]
Para pak minutash Dua Lipa ka publikuar një fotografi, që duket të jetë shkëputje nga videoklipi i këgës së saj të fundit "IDGAF". Fotografia paraq [...]
Kryeministrat Edi Rama e Ramush Haradinaj po ‘përplasin’ gotat në shtëpinë e këtij të fundit . Këtë e ka bërë të ditur  kryeministri Rama përmes një f [...]
Ish-presidenti amerikan dhe njëri ndër njerëzit më të rëndësishëm në shtetndërtimin e Kosovës, Bill Clinton ka uruar kosovarët për dhjetë vjetorin e P [...]
Kryeministri shqiptar Edi Rama, që po qëndron në Kosovë për 10 vjetor të pavarësisë së Kosovës, ka vazhduar me tonet e tij kritike për lidershipin pol [...]
Albulena Haxhiu nga radhet e LVV akuzon Kadri Vesilin, për arsye se seanca për ratifikimin e marrveshjës është caktuar të mbahet me 18 shkurt pavarësi [...]
Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit e cila pat filluar me pikën e vetme të rendit të ditës, pra për caktimin e radhës për ratifikimin e marrëveshjes së de [...]
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se në këtë jubile të Pavarësisë së Kosovës, jam i lumtur që sot u arrit aneks-marrëves [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka mirëpritur nënshkrimin e marrëveshjes mes presidentit të Kosovës, dhe atij të Malit të Zi, për t’i hap [...]
President i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviq kanë dalë me një deklaratë të përbashkët për Demarkacionin me Malin e Zi. K [...]
Tregjet kriptovalutave vazhdojnë të përjetojnë një rritje të lehtë këtë javë, me çmimin e Bitcoin (BTC) që ngjitet sot mbi shenjën prej $ 10,000 dhe d [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka uruar për njohjen nga Barbadosi, duke e konsideruar si lajm mëse të duhur për Kosovën në vigjilje të f [...]
Pas presidentit të vendit Hashim Thaçi, edhe kryeministri Ramush Haradinaj ka falenderuar shtetin e Barbadosit për njohjen e Kosovës. Haradinaj, po [...]
Duke rikujtuar mbështetjen e SHBA-së për Kosovën dhe vizitat e disa zyrtarëve të lartë amerikanë në Kosovë, ambasadori amerikan, Greg Delawie ka thënë [...]
Zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka njoftuar se edhe një shtet i ri e ka njohur pavarësinë e Kosovës. [...]
Prestigjozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull shtetit të Kosovës dhe faktit që Kosova këtë vit po feston një dekadë shtet që nga shpallja e [...]
Vizita në Prishtinë e kryeministrit të Malit të Zi, Dushko Markoviq, duket se ka dhënë rezultatet e para.Kosova dhe Mali i Zi janë pajtuar që, në pari [...]
Aktivitetet për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës që ishin paraparë të zhvilloheshin të shtunën, më 17 shkurt, janë shtyrë për të dielën. Seanca [...]
Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muhamet Hajrullahu, ka folur edhe për problemet brenda [...]
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të pavarësisë, ka pranuar një letër urimi nga ish-zëvendëspr [...]
Krerët e 6 agjencive më të mëdha të inteligjencës amerikane, mes tyre FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe [...]
Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër dy personave për kryerjen e veprave penale, si moslajmërimi i veprës penale dhe shtytje për [...]
Kremtes së madhe të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës po i bashkohen edhe shtetet që kanë kontribuar në krijimin e shtetit më të ri në Evropë. A [...]
1 61 62 63 64 1890 / 1911 POSTS