Author: Ekonomia Sot

1 303 304 305 306 307 308 9150 / 9225 POSTS
President i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviq kanë dalë me një deklaratë të përbashkët për Demarkacionin me Malin e Zi. K [...]
Në një shkrim autorial të botuar sot në portalin e Këshillit të Evropës për marrëdhënie ndërkombëtare ecfr.eu, ish ministri i jashtëm suedez dhe njohj [...]
Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, ka porositur dje Serbinë se duhet ta njohë Kosovën si shtet të pavarur e sovran, nëse dëshi [...]
Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës, vazhdon të mbetet një sfidë për vendin. Kështu thotë komandanti i FSK-së, gjeneral [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka uruar për njohjen nga Barbadosi, duke e konsideruar si lajm mëse të duhur për Kosovën në vigjilje të f [...]
Pas presidentit të vendit Hashim Thaçi, edhe kryeministri Ramush Haradinaj ka falenderuar shtetin e Barbadosit për njohjen e Kosovës. Haradinaj, po [...]
Kryetari i Lëvizjës Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar një deklaratë të djeshme të ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, sa i përke [...]
Lajmit për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Barbadosi, i është gëzuar edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Ka thënë se festa e dhjetëvjetori [...]
Zëvendësministri i FSK-së, Burim Ramadani mashkë me ministren shqiptare të Mbrojtjes, Olta Xhaçka, Komandantin e FSK-së, Gjeneral Rrahman Rama, dhe Sh [...]
Duke rikujtuar mbështetjen e SHBA-së për Kosovën dhe vizitat e disa zyrtarëve të lartë amerikanë në Kosovë, ambasadori amerikan, Greg Delawie ka thënë [...]
Ministri i Mbrotjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, i është kundërpërgjigjur ashpër deklaratave të ministrit të Jashtëm Gjerman, Zigmar Gabriel, i cili t [...]
Gjatë vizitës së tij në Mitrovicë, ministri i jashtëm gjerman Zigmar Gabriel tha se ekziston një krim i organizuar masiv në veri të Kosovës. "Këtu nuk [...]
Zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka njoftuar se edhe një shtet i ri e ka njohur pavarësinë e Kosovës. [...]
Prestigjozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull shtetit të Kosovës dhe faktit që Kosova këtë vit po feston një dekadë shtet që nga shpallja e [...]
Vizita në Prishtinë e kryeministrit të Malit të Zi, Dushko Markoviq, duket se ka dhënë rezultatet e para.Kosova dhe Mali i Zi janë pajtuar që, në pari [...]
Aktivitetet për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës që ishin paraparë të zhvilloheshin të shtunën, më 17 shkurt, janë shtyrë për të dielën. Seanca [...]
Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muhamet Hajrullahu, ka folur edhe për problemet brenda [...]
Të jesh i krahasuar me gjenitë si Stephen Hawking dhe Albert Einstein nuk është diçka që ndodh shpesh me personat e thjeshtë. Por, kur themi emrin [...]
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të pavarësisë, ka pranuar një letër urimi nga ish-zëvendëspr [...]
Krerët e 6 agjencive më të mëdha të inteligjencës amerikane, mes tyre FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe [...]
Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër dy personave për kryerjen e veprave penale, si moslajmërimi i veprës penale dhe shtytje për [...]
Politikani, Cyril Ramaphosa, është zgjedhur sot presidenti i Afrikës Jugore, pasi paraardhësi i tij, Jacob Zuma, dha dorëheqje, për shkak të presionit [...]
Kremtes së madhe të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës po i bashkohen edhe shtetet që kanë kontribuar në krijimin e shtetit më të ri në Evropë. A [...]
Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj ka thënë se çështja e demarkacionit po shkon në rrugën e duhur dhe se kjo çështje përfundimisht do të jetë e mbyllur [...]
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se ekonomia e dijes dhe ajo digjitale janë çelësi i zhvillimit. “Ekonomia e dijes dhe ajo di [...]
Emma Orbach vajza e një muzikanti të pasur, u shkollua në një nga shkollat ​​më të shtrenjta në UellsAjo, gjithashtu, ka një diplomë për gjuhën kineze [...]
Prokurori i Specializuar David Schwendiman do të largohet nga pozita e tij si kryeprokuror i Tribunalit Special. Schwendiman do të largohet nga Zyra e [...]
Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka marrë pjesë në nënshkrimin e grantit prej 39.9 milionë euro nga Banka Evropiane për Rindërtim dh [...]
Në ceremoni zyrtare sot u nënshkrua Marrëveshja për Grant për projektin për Rehabilitimin e Linjës Hekurudhore 10 të Kosovës, ndërmjet Republikës së K [...]
Rexhep Selimi, deputet nga Lëvizja Vetëvendosje tha se Kosova gjatë 10 viteve ka pasur më shumë stagnime sesa përparime. "Sot në emër të VV-së jemi [...]
1 303 304 305 306 307 308 9150 / 9225 POSTS