Author: Ekonomia Sot

1 2 3 257 30 / 7681 POSTS
Në 12 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, urat Fatih Sultan Mehmet dhe Yavuz Sultan Selim në Stamboll janë ndriçuar me ngjyrat e flamurit të Kosovës. [...]
Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ka përshëndetur vizitën që Albin Kurti ka bërë te varri i Ish-presidentit Ibrahim Rugova. Sejdiu ka thënë [...]
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në shënim të 17 Shkurtit, 12 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, bashkë [...]
Presidenti historik i Kosovës, Ibrahim Rugova, përkujtohet në përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës dhe në data të rëndësishme për vendin. President [...]
Ligjvënësit dhe kabineti qeveritar i vitit 2008 hyri në histori me shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Ishte vendimi më i madh që u mor atë kohë dhe n [...]
Kuvendi i Republikës së Kosovës po mbanë seancë solemne për Ditën e Pavarësisë. Të pranishëm janë udhëheqësit shtetërorë, përfaqësues të familjes [...]
Kryeministri i Kosovës. Albin Kurti dhe kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani kanë bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. Kryeministr [...]
Lideri i LDK-së, Isa Mustafa u ka uruar të gjithë qytetarëve Ditën e Shpalljes së Pavarësisë. Mustafa tha se sot kujtohen të gjitha gjeneratat që [...]
Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka bërë homazhe në Prekaz për nder të vjetorit të 12 të pavarësisë së Kosovës. “Bashkë me kryetaren e Kuvendit [...]
Garda Ceremoniale e FSK-së është përkujdesur që të ngrit flamurin shtetëror në oborrin e Qeverisë së Kosovës. E pranishme në këtë ceremoni shtetër [...]
Shpërbërja e ish-Jugosllavisë vlerësohet se filloi në Kosovë dhe mbase me Kosovën edhe po përmbyllet. Vitet 1988-89 shënuan protesta masive të shqipt [...]
E tërë dita e sotme do të shënohet me aktivitete të ndryshme shtetërore Prej ngritjes së flamuri shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së, Seanca [...]
Monumenti i Pavarësisë së Kosovës, NEWBORN, ka marrë pamjen e re në përvjetorin e 12-të. “Luftërat e pafundme sjellin shtypje, përdhunime dhe shpë [...]
Me ngritje të flamurit ka nisur ceremonia e shënimit të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Të pranishëm në këtë ceremoni ishte shefi i Qeverisë [...]
Agjenda e festimeve për 12-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës 17 Shkurt 2020: Ngritja e flamurit – të pranishëm dy udhëhe [...]
Republika e Kosovës sot shënon 12-vjetorin e pavarësisë te shpallur më 17 shkurt të vitit 2008 dhe të njohur nga 116 shtete. Kosova do të shënojë [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillim të detyrës ka për të zhbërë vendime të paraardhësit së tij. Vecse me njërin nga to, ai ka prek kule [...]
Një prej porosive kryesore të presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova ka qenë ruajtja e mardhënieve me vendet e fuqishme, veçanërisht me SHBA’në Këtë [...]
Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë solemne me rastin e 12 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Seanca solemne do të fillojë në or [...]
Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u bë shtet i pavarur. Sot bëhen dhjetë vjet që vendi ynë feston shtetësinë. Për një dekadë, shteti më i ri në Evro [...]
Ish-Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu në emisionin N’Konak me Kosovë Gjocin, rrëfen pse ish-kryeministri Hashim Thaçi, tash president [...]
Nga mbrëmja e 16 shkurtit 2008, Shyqri Nimani, profesor i Fakultetit të Arteve në Universitetin e Prishtinës, kaligrafisti i Deklaratës së Pavarësisë [...]
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një intervistë për gazetën e njohur zvicerane “Blick”, ka bërë prezantimin e prioriteteve të qeverisë së re të [...]
Punëtorët e Korporatës Energjike të Kosovës po kërkojnë nga kryeministri Albin Kurti të mos heshtë karshi kontratës për ndërtimin e termocentralit “K [...]
Të hënën, më 17 shkurt do të shënohet 12-vjetori i Pavarësisë së Kosovës. Qeveria ka planifikuar disa aktivitete të cilat do të shënojnë ditën e Pava [...]
Përgjatë dymbëdhjetë vjetëve të pavarësisë, rritja ekonomike në Kosovë mesatarisht ka qenë rreth 4 për qind, por e cila vlerësohet si e pamjaftueshme [...]
Ish-udhëheqësi i arsimit në Podujevë, Shpejtim Bulliqi, edhe zyrtarisht, është nominuar për Shef të Komunës. Profesori i gjeografisë po e nis rrugëti [...]
Nisur nga çfarë kanë trajtuar mediat ditën e sotme, akademiku dhe shkrimtari Kim Mehmeti shprehet se fjalimi i Albin Kurtit në Mynih ka tronditur miq [...]
Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell jep sinjale se dialogu politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të nisë shpejt. N [...]
Ish-profesori Agron Dida e ka krahasuar Albin Kurtin me dy filozofët më të mëdhenj të njerëzimit. Ka thënë se Kryeministri i ri i Kosovës e ka thellë [...]
1 2 3 257 30 / 7681 POSTS