12 vjet nga protesta e 10 shkurtit ku humbën jetën dy persona

12 vjet nga protesta e 10 shkurtit ku humbën jetën dy persona

Sot 12 vite më parë, Lëvizja Vetëvendosje, organizoi protestë ku kërkohej vetëvendosje për vendin.

Atë kohë Policia e UNMIK-ut shtiu me armë ndaj protestuesve, me ç’rast humbën jetën dy protestues dhe mbetën të plagosur mbi 80-të

Për nder të kësaj dite do të ketë edhe aktivitete në vend:

10:00 – Homazhe tek varri i Arben Xheladinit në Prishtinë.

12:00 – Homazhe tek varri i Mon Balaj në Besianë.

13:00 – Homazhe tek pllaka përkujtimore e dëshmorëve Arben Xheladini dhe Mon Balaj në bulevardin “Nënë Tereza”.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0